Komentáře, diskuse

Právě tuto možnost opravujeme .... Vložit nový komentář

NPP a NKP

14.1.2011 15:06 Edík
zany ,omlouvám se za některé nepřesnosti což udělala v textu zmínka o NPP a Tvé sdělení , že o NKP není nkde slovo, ale přesto musím konstatovat, že redakce nemá pravdu . V čl. "Historické" z 9.7.2005 na hl. str. místa je v 11. řádku uvedeno : "Zdlouhavé vyřizování majetkoprávních vztahů po restituci přispělo k devastaci této národní kulturní památky a zámek dnes....."A k této větě se vázal můj nesouhlas z 5.1.

Boreč a Boreč

13.1.2011 15:53 Edík
Máš pravdu Zany, zmínka je o NPP Borečský vrch s naučnou stezkou nikoliv o zámku jako památce.

Boreč zámek

5.1.2011 13:59 Edík
Z komentáře návštěvníků vyplývá, že Huličkovi ze Zlonic zámek před restitucí pilně opravovali, jakýsi angličan / majitel ? / se též snaží zámek opravovat , ale v galerii obrázků není jediný snímek , který by ukazoval nějaké výsledky pilných oprav. Boreč znám jen z tohoto serveru , ale zámek rozhodně není Národní kulturní památkou jak je uvedeno v textu Boreč -historické z 9.7.2005. Zcela náhodou jsem loni navštívil nedaleký zámek Korozluky u Mostu - kdysi vypadal stejně jako Boreč- dnes nádhera včetně parku a vše přístupné pro turisty. Doporučuji.

9.1.2011 18:15 Pavel Zany Komárek, korektor
o NKP nikde není slovo, zřejmě jste si to spletl se zmínkou o přírodní památce na vrchu Boreč. redakce

Boreč

11.7.2007 16:02 lucyasek@post.cz
Abych vše uvedla na pravou míru- angličan se z Borče neodstěhoval, bydlí tam trvale. Sbírá staré autobusy, nejen patrové. Citroeny - kachny- nejsou jeho, patří k staré hájovně naproti(kamarádi kamarádů z Prahy). Postupně se snaží zámek opravovat, ale dělá si vše svépomocí. Zámek koupil od Pařezů, kteří ho získali v restituci. Díky nim zámek zpustl a vše se z něj tak nějak "záhadně" ztratilo. Předešlí majitelé před restitucí - Huličkovi ze Zlonic zámek pilně rekonstruovali, také podzemní chodbu - podle pověstí vedla na Košťálov, ale pravděpodobně to byla úniková cesta někam kousek za zámek (dnes zasypaná).Také "zrekonstuovali" rybník, který později poničili rybáři při údajném čištění, porušili jílové dno. Díky tomu vyschnul druhý navazující rybník.

BOREČ-VRCH

10.12.2006 12:24 kameník
Navštívil jsem vrch v mrazu okolo -20.Z kopce se opravdu kouří jak ze sopky.Nahoře je nekolik malých kraterů beze snehu,v nichź i v tom mrazu kvetly kvétiny a pohyboval se hmyz.Z obce sem vede naučná stezka.Doporučuji navštěvu v opravdu velkém mrazu,pak vynikne kouř a teplo v okolí kráterů.

Nedaleká gotická tvrz

24.11.2006 12:34 Petr petyou@centrum.cz
S kamarádem jsme několikrát do zámku Boreč tajně vlezli. Uvnitř je velmi zašlé dřevěné točité schodiště, jinak velké průchozí komnaty, dále dřevěné zprohýbané podlahy, a rákos trčící ze stropů. Nábytek žádný, jen staré rozbité křídlo. Se svíčkami jsme vlezli i do sklepů, kde krom pavouků nebylo už nic. Velmi mě zaujala dřevěná ozdobná vrata, na kterých byly zvláštní kovové ozdoby - zkřížené pruty s makovicemi. Dnes v areálu zámku někdo občasně pobývá, dokonce na nádvoří zámku stojí staré londýnské autobusy (sběratel?).
Mě spíše překvapila informace uvedená v knize "Hrady zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku", že v nedalekém Režném Újezdě (2km) v zahradě bývalého poplužního dvora stávala kdysi gotická tvrz, jejíž kruhové tvrziště je tam údajně ještě patrné. Možná měla tvrz v Režném Újezdě nějakou souvislost s tvrzí borečskou. V knize se už bohužel více nepíše, takže nemám možnost uvést více.

9.1.2007 11:11 michal.broft@seznam.cz
Ohledně Borče - zámek kdysi patřil (tedy dokud to ještě byl zámek a ne sklady zemědělského družstva ...) nějaké rodině Pařezů, pocházející z roudnicka. V restituci jim byl vrácen, kdysi jsme tam proměřovali věci pro pozemkový fond a o tohle jsem se dost zajímal. Před cca třemi roky pak zámeček koupil angličan, který má údajně českou manželku, když jsme byli s přítelkyní na Milešovce, tak jsem se tam zajel podívat a mluvili jsme s ním. Autobusy (teď jich tam má asi šest, měl tam i dva citroeny CV 2 - kachny a dál tam má několik Bedfordek - starší anglické dodávky) chtěl provozovat po Praze a v Terezíně, měla by snad už existovat i nějaká dohoda. Každopádně zámek postupně rekonstruuje, problémem ovšem je, že pokud odjel zpět do Anglie, tak mu spousta nově udělaných věcí zmizela, nebo byla poničena, lidi jsou holt zmetci. Nebýt ovšem jeho, tak zámeček už dávno spadl ...
OOO