zámek Hubertova chata

Hubertka, Horní Čeladná
Dřevěná lovecká chata – zámeček – vystavěná r. 1910 na úpatí jz. vrcholového hřebene hory Smrk (1276 m) v Beskydách pro olomouckého arcibiskupa Františka Saleského Bauera. Patrová roubená stavba krytá šindelem s osovým vstupním rizalitem.
Hlavní obrázek místa
jihozápadní vstupní průčelí loveckého zámečku
© Jan P. Štěpánek 10/2008
Graficke pismenko Architektonicky zajímavá lovecká chata – zámeček – na jihozápadních svazích vrcholové partie hory Smrk (1276 m n. m.) v Moravskoslezských Beskydách, nedaleko níže položené kóty 1114 m n. m. Kolem chaty vede červeně značená turistická trasa z Horní Čeladné od kaple Cyrilky a nebo z Podolánek.
Lovecká chata byla vystavěna pro olomouckého arcibiskupa a jeho hosty, kteří v horách rádi trávili chvíle hony.
Poblíže chaty se nachází hezká stylově upravená studánka s čistou horskou vodou.
Vlastní objekt lovecké chaty je v majetku Lesů ČR a je běžně nepřístupný.
Jan P. Štěpánek, 29.3. 2009

  historie

  Lovecká chata – zámeček – byla vystavěna v Podolánském revíru na úpatí Smrku v roce 1910 pro olomouckého arcibiskupa Františka Salomona (Saleského) Bauera jak dokládá vytesaný nápis na schodišti do zámečku. O opravě v roce 1984 svědčí další vytesaný nápis. Dnes chata opět postupně prochází citlivou rekonstrukcí.
  Jan P. Štěpánek, 29.3. 2009

  popis

  Lovecký zámeček (chata) byl vystavěn jako roubený patrový obdélný objekt na kamenné podezdívce. V jihozápadním průčelí vystupuje z osy stavby větší vstupní rizalit v celé výšce stavby, který je ukončen trojúhelným štítem. V přízemí rizalit obsahuje vstup do objektu a jedno okno v patře. Po obou stranách rivalitu je v každém patře po jednom okně. V přízemí jsou okna krytá okenicemi. Po jednom okně v každém patře je i v jižním štítě, pouze severní

  Jan P. Štěpánek, 29.3. 2009

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Shocart turistické 1:50 000

  Turistické mapy Shocart 1:50 000.
  zámek
  lovecký
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Česká republika
  Moravskoslezský kraj
   Frýdek-Místek  (FM)
  Čeladná