Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur

hrad Hukvaldy

Hochwald, Hochenwalde

Hukvaldský most

Graficke pismenko O mostu na hradě Hukvaldy se povídalo, že má kouzelnou moc. Je jen potřeba za úplňku, s láskou v srdci jej třikrát přejít tam a zpět a pak již dotyčného čeká velké bohatství.

 
Graficke pismenko Samozřejmě, že uchazečů o rychlé zbohatnutí bylo hodně, ale žádnému z nich se jeho sen nevyplnil. Buď byl vyhnán od hradu zbrojnoši anebo ztratil za tmy v hukvaldské oboře odvahu. Štěstí potkalo až skromného pekaře Matyse, který na zlatý poklad ani nepomyslel.
 
Graficke pismenko To bylo tak. Hradní pán pořádal na hradě velkolepou hostinu a protože byl Matys nejvyhlášenějším pekařem v celém okolí, poručil mu, aby na tuto slavnost pečivo připravil. Matys pekl až odpoledne, aby byly koláčky a jiné dobroty opravdu čerstvé a křupavé a na hrad se vypravil až po setmění. Těžké koše mu pomáhala nést jeho dcera Andulka, kterou nade všechno miloval. Nechtěl dceru ukazovat před zbrojnoši a tak před mostem pobral všechen náklad sám a vydal se k hradu. Došel k bráně a uslyšel dceru jak volá, že mu upadly dva pecny chleba a tak se pro ně vrátil. Když opět dorazil k bráně, zbrojnoši ho dále nechtěli pustit a přikázali mu složit zboží a odejít. Pekař byl i docela rád a pospíchal za dcerou. Sotva se s ní setkal, ozvalo se od brány: "Pekaři vrať se zpět, pán tě chce vidět!" A tak se dobrý pekař Matys vydal po mostě potřetí. Na hradě se dočkal pánovy pochvaly a pak již za svitu měsíce v úplňku pospíchal domů.
 
Graficke pismenko Po návratu domů Matyse čekalo překvapení. Na stole ležel velký ohromně těžký pecen celý ze zlata! Matys zbohatnul, ale nezpychnul. Koupil si dům a vystavěl novou pekárnu, kde pekl ještě lepší pečivo. Vždy pomohl chudým a nemocným a neodmítnul ani prosící poutníky. Snad pro jeho dobrotu, potkal zázrak zrovna jeho.

Text: pověsti
2.3. 2004 - http://www.beskydyonline.cz/info/mista_view.asp?id=617