Graficke pismenko Tvrz Adelsburg leží ve středu obce Bělá pod Pradědem, část Adolfovice, v blízkosti silnice č. 44 mezi Jeseníkem a Červenohorským sedlem ve směru na Šumperk, za areálem stolařské firmy Jesan. Nejbližší vlaková stanice je 5 km vzdálena v městě Jeseník. Pokud jedete autem, doporučuji auto zanechat na malém parkovišti u autobusové zastávky Bělá pod Pradědem, Adolfovice - Kino. Pohledem na severozápad uvidíme 100 m na vyvýšenině tvrziště ADELSBURG. Dále se vydáme od autobusové zastávky u kina směrem na západ po asfaltové silnici vedoucí na Mlýnky. Po 100 m přejdeme přes mostek nad potůčkem a po pár metrech sejdeme ze silnice doprava na lávku pro pěší. Vystoupáme na menší kopeček a pohledem doprava vidíme stejný výjev jako na fotografii v galerii (středověká cesta a nad ní základy a práh brány tvrze). Celé tvrziště je obrostlé hradbou z kopřiv, náletových dřevin a keřů. V prvním příkopě na severozápadě je spousta nebezpečných odpadků, které by mohly proříznout obuv a způsobit úraz (rezavé železo a plechy, skleněné střepy, neidentifikovatelné chemikálie).

 
Graficke pismenko Tvrz Adelsburg určitě nebude cílem rodinných výletů, avšak amatérští archeologové a přátelé historie zde naleznou spoustu podnětů ke svým bádáním.
 
Graficke pismenko POZOR! Pokud je tvrz značena, je značena na protějším břehu řeky Bělé na Jánském vrchu. Zde se ve středověku těžila železná ruda, avšak žádné trvalé osídlení nebo fortifikace zde nebyly prokázány.

Text: turistické
30.11. 2008 - Martin Smital