Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Opatství Maria Laach je středověký benediktinský klášter. Založen roku 1093. Mohutný klášterní kostel patří mezi vrcholné románské stavby. Trojlodní bazilika se dvěma chóry. Od r. 1956 probíhala restaurace kostela. Vnitřek kostela po restaurování poměrně prostý. Kostel má šest zvonů a velké varhany.
Hlavní obrázek místa
Klášterní bazilka v Maria Laach v němcké spolkové zemi Porýní-Falc
© Pavel Vítek 05/2001
Klášter Maria Laach se nachází v pohoří Eifel na břehu jezera Laacher See. Klášter najdeme 40 km východně od města Koblenz, od soutoku Rýna s Moselou, a 60 km jižně od Bonnu. Nedaleko od kláštera vede dálnice A 61, spojující Ludwigshafen na Rýnu s Kolínem nad Rýnem.
Pavel Vítek, 21.11. 2020

  historie

  Opatství Maria Laach je středověký benediktinský klášter v německé zemi Porýní–Falc. Byl založen roku 1093 a po zrušení v roce 1802 znovu obnoven roku 1893 jako součást beuronské kongregace benediktinského řádu. Mohutný klášterní kostel Panny Marie a svatého Mikuláše patří mezi vrcholné románské stavby. První mniši přišli z Trevíru a položili základy celého kostela. Roku 1138 přišlo 40 mnichů z Belgie

  Pavel Vítek – zdroj: https://www.maria-laach.de/unser-kloster/, 21.11. 2020

  popis

  Kostel je trojlodní bazilika se dvěma chóry, se dvěma příčnými loděmi a celkem šesti věžemi. Dvě hlavní věže stojí nad křížením lodí a po dvou nižších na obou stranách příčných lodí. Ty jsou u východní příčné lodi čtyřhranné, u západní okrouhlé. Navíc má Maria Laach západní předsíň, narthex, a před ní ještě čtvercový ambit s malou vnitřní zahrádkou a sloupořadím na vnitřní i

  Pavel Vítek – zdroj: https://www.maria-laach.de/unser-kloster/, 21.11. 2020


  Vložit do oblíbených
  Německo, Porýní-Falc,

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Kontaktní informace
  Abteikirche Maria Laach
  Am Laacher See
  56653 Maria Laach
  Tel: 0049 263 619 433
  URL: http://https://www.maria-laach.de
  E-mail: abtei@maria-laach.de
  Základní informace místa
  ID místa: 15371
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15371
  Uveřejněno: 21.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama