úterý, 19. leden 2021. Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého, vytesaná v životní velikosti. Vznik je datován chronogramem v nápisu na soklu do r. 1751. Je z hornorakouského mušlového vápence a několikrát změnila místo. Dnes se nachází v parčíku naproti zámku. Doklad intenzity barokního kultu. Památkově chráněna od 3.5.1958.
Hlavní obrázek místa
pohled na sochu od zámku
© Marcela Váňová 12/2020

Dříteň je obec v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Leží cca 21 km severozápadně od Českých Budějovic. První zmínka o obci je z r. 1432. Od r. 1850 je samostatnou obcí dodnes (patří k ní 8 místních částí). V místní části Záblatí se nachází přírodní rezervace Radomilická mokřina.
V obci je kromě zmíněné sochy ještě kostel sv. Dismase a zámek, který začíná být chloubou obce (díky dotacím firmy ČEZ a nedaleké Jaderné elektrárny Temelín). Obcí procházejí cyklistické stezky č. 1078 a 1102.
Wikipedie, mapy.cz, Jaroslav Špiroch, 18.11. 2020

  popis

  Barokní socha sv. Jana Nepomuckého je vytesána v životní velikosti z hornorakouského mušlového vápence. Je umístěna na vysokém projmutém podstavci s bohatou profilací a nápisem na čelní straně. Světec je zpodobněn v typickém oděvu i postoji. Vznik barokní sochy je datován na novodobé tabulce na betonovém postamentu do r. 1757. Chronogram v nápisu na soklu ovšem uvádí r. 1751. Socha změnila několikrát své

  Památkový katalog NPÚ, Jaroslav Špiroch, 18.11. 2020


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Dříteň

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15369
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15369
  Uveřejněno: 20.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama