Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Zámeček, jehož stavitel je neznámý stejně jako datum jeho výstavby, je poprvé zachycen na mapě I. vojenského mapování z let 1764-1768. Po roce 1800 jej získal Josef Heller, jehož rod vlastnil zámek až do 20. let 20. století. V 90. letech přešel do soukromých rukou.
Hlavní obrázek místa
Hlavní vých.průčelí od jv.
© Dušan Dohňanský 09/2019
Obec Staré Hory, nyní část statutárního města Jihlava, se poprvé připomíná v roce 1315, ovšem starohorský zámek je zachycen až na mapě I. vojenského mapování v letech 1764-1768. Jeho stavitel není známý. Po roce 1800 získal zámek i s přilehlým dvorem Josef Heller, který jej v letech 1824-1825 přestavoval podle plánu význačného jihlavského stavitele Mathiase Plotta. Na mapě z roku 1835 je zachycen již v podstatě v dnešní podobě. Úplně prvotně to byla jednopatrová klasicistická budova krytá polovalbovou střechou. V 70. letech 19. století byly přistavěny k jižní i severní straně přístavky. Ten jižní fungoval zřejmě jako zimní zahrada a v pozměněné podobě se dochoval dodnes. Hellerův rod vlastnil zámek až do 20. let 20. století, kdy jej získali Jindřich a Ervín Honsigovi, jimž byl v roce 1945 v rámci benešovských dekretů zkonfiskován. ...
Dohňanský Dušan; zdroj : F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 6.11. 2020


  Vložit do oblíbených
  Vysočina, Jihlava-Staré Hory

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15343
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15343
  Uveřejněno: 6.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama