Sobota, 16. leden 2021. Svátek slaví Ctirad, zítra Drahoslav
Barokní socha sv. Jana Nepomuckého pochází pravděpodobně z druhé poloviny 18. století. Vyznačena je až na mapě stabilního katastru z roku 1837. Světec je znázorněn tradičně v kněžském rouchu, s biretem a kovovou svatozáří s pěti hvězdami. U nohou má sošku andílka. Památkově chráněna od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2014

Čestice (starší název, dodnes mezi lidmi užívaný, byl Češtice) jsou městys v okrese Strakonice. V obci je kromě řady drobnějších památek i barokní zámek a románský kostel Stětí sv. Jana Křtitele z počátku 13. století. Nad obcí je zalesněný kopec Kalvárie, kde byl pravděpodobně roku 1626 vybudován poutní areál, skládající se z několika kaplí, křížové cesty a dřevěné poustevny. Obcí prochází modře značená Klostermannova cesta a další zeleně značená turistická trasa. Do obce se lze dostat autobusem ze Strakonic, autobus zastavuje na náměstí nedaleko sochy.
2.12. 2020

  popis

  Barokní socha sv. Jana Nepomuckého od neznámého sochaře pochází pravděpodobně z druhé poloviny 18. století. Socha světce stojí na vysokém kamenném podstavci, oblečen je do tradičního kanovnického roucha, na hlavě má biret, v rukou drží krucifix. Kovová svatozář je tradičně tvořena pěti hvězdami. U nohou světce je drobná soška klečícího dítěte - snad andílka. Dítě drží nad hlavou otevřenou knihu.

  Milan Caha (zdroj: https:/www.pamatkovykatalog.cz), 2.12. 2020


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  Strakonice  (ST), Čestice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15330
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: socha, monument
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15330
  Uveřejněno: 3.12.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama