Sochařská práce asi z roku 1709. Socha sv. Jana Nepomuckého osazena na kamenném sloupu. Spodní sokl přechází v hranolový podstavec. Přechází v hladký korintský sloup. Na vrcholu sloupu oblaka s andílky a poprsí sv. Jana Nepomuckého s křížem v náručí. Památkově chráněno od r. 1958.
Hlavní obrázek místa
Socha sv. Jana Nepomuckého na Svatém Kopečku u Olomouce
© Pavel Vítek 08/2020

Graficke pismenko Poutní místo Svatý Kopeček je dnes částí města Olomouc. Zdaleka viditelnou dominantou je premonstrátský klášter s monumentální bazilikou Navštívení Panny Marie. Na Svatý Kopeček k bazilice vede z obce Samotišky ležící pod Svatým Kopečkem poutní alej, lemovaná sochami svatých. Do místní olomoucké části Svatý Kopeček zajíždějí autobusy č. 11 a 342 městské hromadné dopravy z Olomouce. Sousoší sv. Jana Nepomuckého najdeme u jižní strany baziliky, 20 m od stánků s občerstvením a suvenýry.
Pavel Vítek, 5.9. 2020

  historie

  Socha sv. Jana Nepomuckého je součástí mimořádně hodnotného barokního poutního areálu. Jde o velmi hodnotné barokní sochařské dílo, připisované J. A. Heinzovi. Velké sousoší z pískovce o celkové výšce asi 5,90 m sestává z vysokého podstavce, na kterém uprostřed stojí socha sv. Jana Nepomuckého v nadživotní velikosti. Na třech stranách vystupují nižší volutové konzoly, které nesou figury andílků. Sousoší je ohrazeno kamennou šestibokou

  Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 5.9. 2020


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Olomouc-Svatý Kopeček
  Načítám seznam míst
  OOO