První a nejstarší barokní kostel ve Vilniusu. První barokní stavba ve městě. Postaven v roce 1618. Kostel postaven jezuity. V 19. stol. připadl pravoslavné církvi. V r. 1915 přeměněn na Evangelickou luteránskou modlitebnu. Sovětskou armádou využíván jako sklad vína, pak zřízeno muzeum ateismu. R. 1991 navrácen jezuitům.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Kazimíra v hlavním městě Litvy, Vilniusu.
© Pavel Vítek 06/2015

Graficke pismenko Litva je největší ze tří pobaltských zemí na jihovýchodním pobřeží Baltského moře. Hlavním městem Litvy je Vilnius. Litva má přibližně 3 mil. obyvatel. Kostel sv. Kazimíra najdeme ve Vilniusu na náměstí Rotušė, Radničním náměstí, asi 100 m východně od Vilniuské radnice a 30 m severně od Paláce Abramavičiai, kde v současnosti sídlí Vilniuská konzervatoř.
Pavel Vítek, 23.8. 2020

  historie

  Jedná se o první a nejstarší barokní kostel ve Vilniusu. Je jedním z prvních příkladů barokních staveb ve městě. Její prostorová skladba a fasáda byla navržena podle slavného kostela Il Gesů v Římě. Postaven byl v roce 1618. Stavba kostela začala v roce 1604 na památku svatého knížete Kazimíra Jagelonského. Kostel postaven jezuity. Stavba dokončena v roce 1616, design interiéru pak dokončen v roce 1618. Při požáru kostela v roce 1749 došlo k

  Pavel Vítek – zdroj: www.govilnius.lt/visit-vilnius/places/church-of-st-casimir, 23.8. 2020


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Litva,
  OOO