čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie

zámek Lisie Kąty

Fuchswinkel, Kreis Neisse
Renesanční šlechtické sídlo v areálu dvora vzniklo kolem r. 1600. V pol. 19 stol. vznikla novogotická kaple a následně byl ve stejném slohu upraven i zámek. Dne 15.10.1815 se pravděpodobně na zámku narodil jeden z předních skladatelů varhanní hudby 19. stol. Moritz Brosig.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2020
Zámek Lisie Kąty (něm. Schloss Fuchswinkel, pol. dwór Lisie Kąty) s kaplí a dvorem naleznete ve stejnojmenné slezské osadě ležící přímo u státní hranice s Českou republikou. Areál není přístupný, ale zámek si lze prohlédnout z cesty. Přístupná veřejnosti je bývalá zámecká kaple, která v současnosti slouží jako římskokatolický farní kostel Matky Boží Královny Polska.
Luděk Vláčil, 5.8. 2020

  historie

  Historie vesnice z počátku uváděné jako „Ube silva fuit” sahá do 13. století. Později byla nazývána Fuchswinkel. Nejprve byla osada pravděpodobně majetkem vratislavských biskupů, ale později přešla do rukou slezských rytířů. Od roku 1342 území náleželo k zemím Koruny české a od roku 1526 pod vládu Habsburků. Vznik renesančního šlechtického sídla s dvorem bývá kladen k roku 1600 a je spojován s rodem

  Luděk Vláčil - zdroj: https://www.palaceslaska.pl, https://de.wikipedia.org a další, 4.8. 2020

  popis

  Zámek Fuchswinkel (polsky dwór Lisie Kąty) obdélníkového půdorysu se čtvercovou nárožní věží tvoří severovýchodní část dvora. Věž je krytá vysokou jehlanovou střechou s malými nárožními věžičkami. Budova postavená kolem roku 1600 v renesančním slohu byla na konci 19. století novogoticky upravena. Dvoupodlažní budova měla původně sedlovou střechu, ale dodnes zůstaly pouze obvodové zdi. Zámecká kaple s

  Luděk Vláčil - zdroj: https://de.wikipedia.org a další, 5.8. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Polsko, opolskie,

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15123
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15123
  Uveřejněno: 6.8.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama