čtvrtek, 26. listopad 2020. Svátek slaví Artur, zítra Xenie
Novorománský římskokatolický kostel sv. Vavřince byl postaven v letech 1893-1894 na místě původního chrámu ze 13. století. Stavbu provedl javornický stavitel Alois Utner ml.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 10/2020
Ves Bílý Potok (něm. Weißbach, pol. Biały Potok), která je částí města Javorník, leží v podhůří Rychlebských hor v severozápadní části českého (dříve rakouského) Slezska. Nejvýraznější dominantou a orientačním bodem je zdejší novorománský římskokatolický farní kostel sv. Vavřince stojící při severovýchodním okraji vesnice. Ke kulturním památkám patří vila Rudolfa Rittnera (tzv. "Rittnerův zámeček") a dvoje boží muka. Za zmínku stojí také nevelký zámek a památník obětem 1. světové války stojící u kostela. Na hřbitově rozkládajícím se kolem chrámu se nalézá společný hrob obětí pochodu smrti a hrob místního rodáka Rudolfa Rittnera.
Luděk Vláčil, 5.10. 2020

  historie

  Ves prvně zmiňována v roce 1290 pod názvem Wyzbach zřejmě vznikla při osidlování podhůří Rychlebských hor, jež probíhalo od počátku 13. století. Již v té době zde stál kostel sv. Mikuláše, jemuž ve vsi patřila část pozemků. Lze tedy usuzovat, že zde byla i farnost. V polovině 15. století se kostel uvádí již jako filiální, spravovaný knězem z Javorníku. Po třicetileté válce svatovavřinecký chrám

  Luděk Vláčil - zdroj: https://olomouc.rozhlas.cz, https://www.mestojavornik.cz a další, 5.10. 2020


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Bílý Potok

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15108
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15108
  Uveřejněno: 6.10.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama