hrad Holoubek

Taubenstein
Zřícenina hradu založeného v 1. polovině 14. stol. V 15. století sídlo loupeživých rytířů. V roce 1446 zbořen z rozhodnutí moravských stavů.
Hlavní obrázek místa
Holoubek
Torzo věže
© Michal Brůža, 11/2010
Graficke pismenko Na Dalešické přehradě si půjčte loďku a pádlujte a pádlujte asi 2,5 km od kempu až po levé straně spatříte mezi stromy torzo jedné zdi. Pokud poplujete dále, narazíte na ostrov na jehož samém vrcholu je hrad Kozlov. Bude-li málo vody, ostrov se jeví jakožto poloostov.
28.5. 2002

  turistické

  Nejlépe v letním období.
  28.5. 2002
  Ke zřícenině se nejlépe dostanete po cestě vedoucí z obce Plešice, podél Plešického potoka. Tato cesta Vás dovede na červeně značenou turistickou cestu. Po ní se vydejte vpravo k rozcestníku, který vás již navede ke zřícenině.
  Miloš Pokorný, 3.4. 2008

  historie

  Hrad Holoubek (německy Taubenstein) byl vybudován na ostrohu nad řekou Jihlavou u Plešic v první polovině 14. století pány ze Staříče; poprvé se připomíná v r. 1353. Kolem r. 1400, za domácích válek mezi markrabaty Joštem a Prokopem, byl přepaden a dostal se do rukou strany markraběte Prokopa, ale za husitských válek byl v moci strany katolické. V obou případech podnikala hradní posádka časté loupežné výpady do dalekého okolí a této činnosti

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, 12.10. 2008

  Tutistické mapy

  Než vyrazíte, nezapomeňte si přibalit dobrou mapu.

  Turistické mapy 1:100 000, Kartogradie

  Edice Kartografie
  hrad
  zřícenina
  volně přístupno
  Česká republika
  Vysočina
   Třebíč  (TR)