Dřevěný chrám na stejném místě postaven v r. 1597, kamenný po r. 1634. V r. 1749 vyhořel. V letech 1749–1753 znovu vystavěn, klasicistně přestavěn v letech 1834–1845. Chrám ruské pravoslavné církve ve Vilniusu, Při něm mužský i ženský klášter; ženský klášter jediný pravoslavný v zemi.
Hlavní obrázek místa
Pravoslavný kostel sv. Ducha ve Vilniusu v Litvě.
© Pavel Vítek 06/2015

Graficke pismenko Vilnius je hlavní město Litvy. Leží v západní části země, 40 km východně od hranic s Běloruskem a asi 315 km od Klajpedy, největšího litevského přístavu u Baltského moře. Pravoslavný kostel sv. Ducha najdeme 2 km od Gediminasova kopce, což je asi nejvyšší bod Vilniusu.
Pavel Vítek, 19.7. 2020

  historie

  První dřevěný chrám byl na místě nynějšího kostela postaven v roce 1597. Jako kamenný byl postaven po roce 1634 se souhlasem polského krále a litevského velkoknížete. V roce 1749 ale chrám vyhořel a tak byl v letech 1749–1753 znovu vystavěn jedním z nejznámějších představitelů vilniuského baroka Janem Krištofem Glaubitzem ze Svídnice. Ten je znám hlavně rozvojem litevské školy barokní architektury, známé jako Vilnian baroko. Klasicistně byl

  Pavel Vítek – zdroj: https://cs.qwe.wiki/wiki/List_of_churches_in_Vilnius, 19.7. 2020

  popis

  Pravoslavný kostel Ducha svatého je kostel ruské pravoslavné církve ve Vilniusu. Jedná se o nejvýznamnější pravoslavný chrám v Litvě. Neměl by se ale zaměňovat s římskokatolickým kostelem sv. Ducha ve Vilniusu. Při pravoslavném kostele stojí mužský klášter Svatého Ducha i ženský klášter, klášter sv. Máří Magdalény, který je jediný pravoslavný v zemi. V kryptě kostela spočívají ostatky svatých Antonie, Ivana a Eustacha. Koncem 20. stol. byl

  Pavel Vítek – zdroj: https://cs.qwe.wiki/wiki/List_of_churches_in_Vilnius, 19.7. 2020


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Litva,
  Načítám seznam míst
  OOO