Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Vznik zámečku je datován do 2. poloviny 18. století, kdy došlo k odprodeji Hradce od panství Bělá a tím k jeho osamostatnění, čímž zároveň vyvstala nutnost založení šlechtického sídla jako centra statku. Dnes bývalý zámek slouží jako soukromý obytný dům.
Hlavní obrázek místa
Západní vstupní strana bývalého zámečku
© Dušan Dohňanský 03/2017
V letech 1782-1789 drželi Hradec jako samostatné biskupské léno Hecklové z Donnersmarku. Po nich léno přebrali postupně Erdman Puckler, Jiří Larisch a v roce 1842 Ferdinand Schickfuss. A právě do těchto let se zařazuje vznik centra hradeckého statku - dnešního zámečku. Existenci tohoto šlechtického sídla připomíná Kneifel i Ens ve svých topografiích. Byla to trojdílná dispozice pozdně barokního charakteru. Později se objekt stal vlastnictvím nešlechtických majitelů, ale jeho původ se odrazil v názvu "Zámeček". V roce 1945 byl německým majitelům konfiskován a později odprodán do soukromých rukou. Dnes je z něj obytný dům č. p. 7. Nachází se ve svahu spadajícím k řece Bělé. Budova je téměř celá přestavěna, dochována je jenom trojdílná dispozice kolem střední chodby. Je krytá polovalbovou střechou, v níž je situováno podstřešní patro s vikýřem. ...
D. Dohňanský, zdroj: F.Musil - Neznámé zámky Moravy a Slezska, 1.7. 2020


  Vložit do oblíbených
  Olomoucký kraj,  Jeseník  (JE), Hradec-Nová Ves

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 15045
  Typ místa: zámek
  Stav místa: přestavěno
  Přístupnost: nepřístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15045
  Uveřejněno: 1.7.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama