Pátek, 15. leden 2021. Svátek slaví Alice, zítra Ctirad
První záznam o radnici pochází z r. 1597. Původní renesanční budova byla klasicistně přestavěna v r. 1804, kdy také vznikl boční trakt. Dnes je stavba kulturní památkou.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2020

Jimramov (dříve Ingramycz, Gymramow, německy Ingrowitz) je městys ležící po stranách zemské hranice Čech a Moravy, přičemž jádro městyse leží na území Moravy. V Jimramově se nachází mnoho památek a historické jádro je městskou památkovou zónou. K nejvýznamnějším dominantám patří zámek, kostel Narození Panny Marie a evangelický kostel. K výrazným stavbám centra patří také radnice, v níž je možné se ubytovat.
Luděk Vláčil, 19.7. 2020

  historie

  Parcelu po vyhořelém Michkovském gruntu získala obec roku 1590. První záznam o radnici pochází z roku 1597. V přízemí budovy byl od roku 1600, pak ještě v roce 1700, hostinec. V roce 1750 měla radnice kromě hlavních vrat ještě další tři vchody, kde byly od počátku masné krámy. V roce 1800 byla vedle hlavních vrat již pouze jedna další vrata, kterými se vcházelo k masným krámům, jež byly kolem roku 1900

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.jimramov.cz a další, 19.7. 2020


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Jimramov

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 15008
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: palác, dům
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=15008
  Uveřejněno: 31.7.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama