úterý, 19. leden 2021. Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Zachovalý raně gotický kostel z doby kolem r. 1300 (presbytář a portál na jižní straně lodi), upraven barokně na přelomu 17. a 18. stol. do dnešní podoby, věž přistavěna v r. 1879 (nahradila původní dřevěnou zvonici z r. 1694). Zařízení kostela rokokové z r. 1780. Přístupný při bohoslužbách.
Hlavní obrázek místa
© Marcela Váňová 09/2020

Purkarec je vesnice ležící 8 km severně od Hluboké nad Vltavou a 10 km jižně od Týna nad Vltavou. První písemná zmínka je z r. 1352; je však pravděpodobné, že sídlo existovalo již dříve (podle popisu osídlení Karlova hrádku - viz samostatné heslo - v historických listinách).
V obci je mimo jiné Pamětní síň voroplavby, pomník purkareckých plavců a v okolí poutní kaple sv. Rozálie na Rachačkách, hrádek Karla IV. "Karlshaus", dvě kapličky směrem na Jeznici a mohylníky. Přes Purkarec vede silnice č. 12221 a cyklotrasa č. 1079 Hluboká nad Vltavou - Týn nad Vltavou, která je součástí Vltavské cyklistické stezky. Je zde i přívoz a přístaviště pro osobní lodní dopravu a malá plavidla.
Wikipedie, Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020

  historie

  Raně gotický kostel pochází z doby kolem r. 1300 (presbytář a portál na jižní straně lodi). Na přelomu 17. a 18. století byl barokně upraven v zásadě do dnešní podoby kromě věže. Zděná věž kostela byla postavena v r. 1879 (hodiny z r. 1906) a nahradila původní dřevěnou zvonici z r. 1694.
  Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008,UPČ,.sv.3,Academia1980,Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020

  popis

  Jednolodní kostel s rozměrným, pravoúhle zakončeným presbytářem s opěráky a sakristií na severní straně. V západním průčelí stojí pseudorománská hranolová věž. Presbytář je sklenutý křížovou klenbou, strop lodi kostela je plochostropý. Na jižní straně lodi je gotický kamenný portál s jedním ústupkem. Zařízení kostela je rokokové z doby kolem r. 1780: hlavní oltář sv. Jiří, dva protějškové

  Českobudějovicko,I.Levý břeh Vltavy,D.Kovář,Veduta2008,UPČ,.sv.3,Academia1980,Jaroslav Špiroch, 15.6. 2020


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Purkarec

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14987
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14987
  Uveřejněno: 23.11.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama