Pondělí, 18. leden 2021. Svátek slaví Vladislav, zítra Doubravka
Zachovalá kaple z doby kolem r 1680, stavitel Cyprian z Velešína. Byla postavena na jižní hraně opevnění předhradí zdejšího středověkého hradiště u cesty za kostelem sv. Vincence a přilehlým hřbitovem. S prostým vybavením a obrazem sv. Barbory z r. 2000 (starý obraz z r. 1755 v kostele sv.Vavřince).
Hlavní obrázek místa
© Jaroslav Špiroch 05/2020

Obec Doudleby - viz samostatná hesla hradiště, kostel sv. Vincence a tvrz (fara).
9.5. 2020

  historie

  Kaple sv. Barbory byla postavena někdy v době kolem r. 1680 stavitelem Cyprianem z Velešína. Byla postavena na jižní hraně opevnění zdejšího středověkého hradiště (za 2.valem předhradí) u cesty za kostelem sv. Vincence a přilehlým hřbitovem Podnět ke stavbě dal někdejší farář Vavřinec Ferdinand Král a také důchodní písař třeboňského panství Ferdinand Matěj Taychl. Již tehdy zde vyvěral pramen. Měla

  UPČ 1,nakl.Academia1977,Webb obce, Jaroslav Špiroch, 9.5. 2020


  Vložit do oblíbených
  Jihočeský kraj,  České Budějovice  (CB), Doudleby

  Místa v okolí

  Načítám seznam míst
  Základní informace místa
  ID místa: 14848
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: volně přístupno
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14848
  Uveřejněno: 25.5.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama