Pískovcová socha světce vznikla nákladem Marie Terezie Savojské a Tomáše Emanuela Savojsko-Carignanského mezi lety 1725-30. Jejím autorem je významný regionální barokní sochař Jan Jiří Šlanzovský (její autorství bylo mylně připisováno dílně M. B. Brauna) Upravena byla r. 1795, restaurována 2014.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 02/2020

Graficke pismenko Pískovcová plastika byla vytvořena nákladem Marie Terezie Savojské a jejího manžela Tomáše Emanuela Savojsko-Carignanského někdy mezi lety 1725-30. Jejím autorem je významný regionální barokní sochař Jan Jiří Šlanzovský (Emanuel Poche autorství mylně připisuje dílně Matyáše Bernarda Brauna). Postava světce v podživotní velikosti, u jeho pravé nohy je drobná postava přemoženého ďábla. Na podstavci je reliéf aliančního erbu lichtenštejnsko - savojského (dělený zlatočervený srdeční štítek a stříbrný kříž na červeném štítě. Socha byla upravena v roce 1795 neznámým sochařem s iniciálami F.M.. Na ...
Milan Caha (zdroj: Psota J. ml., Kyselová P., Bednář M., Jindřich J.: Drobné památky v Úvalech a okolí. Klub přátel historie a přírody Úval a okolí 2009), 18.3. 2020

  historie

  Jan Jiří Šlanzovský
  (uváděn též jako Slanzovský či Schlansovský) byl český barokní sochař a řezbář rakouského původu žijící 1682 (?) – 3.4.1752. Zpočátku spolupracoval s M. V. Jäcklem, později měl řadu samostatných realizací v Praze, na Českobrodsku, Kolínsku i jinde. Je mu připisováno autorství výzdoby kostela Panny Marie na Karlově v Praze, několika mariánských sloupů (např. v Mirovicích, Tuklatech či zničeného

  zdroj: http://www.cojeco.cz, 18.3. 2020


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Středočeský kraj,  Praha-východ  (PH), Škvorec