Měatský špitál s kaplí byl založen patrně již na konci 14. století Alžbětou z Landštejna, manželkou vlastníka panství Boreše VI. z Rýzmburka. Roku 1830 zničil starou budovu požár, obnovena byla roku 1832 v klasicistní podobě. V polovině 60. let 20. století byla budova přestavěna a přišla o věžičku.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019
Žlutice jsou město bohaté na památky a další turisticky přitažlivá místa. První písemná zmínka o nich je z roku 1140. Od 13. století patřily pánům z Rýzmburka, největšího rozkvětu dosáhly za vlastnictví husitského hejtmana Jakoubka z Vřesovic. Město lze snadno navštívit hromadnou dopravou (je zde i železniční stanice), autem se do města lze dostat od severu ze silnice na Karlovy Vary nebo z jihu ze severního Plzeňska. Městem prochází několik značených turistických tras, cyklotras a je tu i několik naučných stezek. Na náměstí je místní muzeum a informační centrum.
6.3. 2020

  historie

  Nenápadná budova byla založena patrně už na konci 14. století díky Alžbětě z Landštejna, manželce vlastníka žlutického panství Boreše VI. z Rýzmburka. Budova, která byla postavena před městskými hradbami nedaleko Vodní brány, byla určena nemocným a chudým obyvatelům města. Součástí špitálu byla i kaple zasvěcená svaté Alžbětě, na její fungování byla určena nadace, kterou roku 1400 Alžběta z Landštejna zřídila. Špitál v roce 1441 získal od Anny

  Milan Caha (zdroj: http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz ), 7.3. 2020
  ostatní
  palác, dům
  přestavěno
  nepřístupno
  Česká republika
  Karlovarský kraj
   Karlovy Vary  (KV)
  Žlutice
  Načítám seznam míst