Vřísek - Vítkovec, Žižkenberg, Žižkova hora

Graficke pismenko Jméno renesančního loveckého zámku bylo nedávno rozpoznáno J. Panáčkem a F. Gabrielem jako Vítkovec. Takto se poprvé uvádí r.1546, naposledy pak r. 1575. V roce 1594 je již zván Žižkenberg resp. Schischkenschloss. Jméno Vřísek poprvé mylně použil pro tuto lokalitu r. 1845 F. A. Heber, který ho spojoval s existencí staršího hradu v těchto místech. Hrad Vřísek se však nachází na katastru obce Drchlava. Ale i A. Sedláček tuto chybnou lokalizaci respektoval a tak zámek získal toto mylné pojmenování.

 
Graficke pismenko Zámek vznikl v oboře (prvně zmiňované však až r.1597) a jak ukázal archeologický výzkum, existence hradu mu nepředcházela. Nálezy z lokality se kryjí s dobou vystavění zámku. Všechny terénní úpravy v okolí tudíž souvisely s jeho potřebami. Ačkoli sloužil, jako lovecký zámek, pouze ke krátkodobým pobytům, je poměrně rozlehlý. F. Gabriel a J. Panáček proto naznačili hypotézu, jestli nemohl přechodně (do vystavění Nového Zámku v Zahrádkách) sloužit jako rezidenční objekt.
 
Graficke pismenko V současnosti je tato památka bohužel ve velmi žalostném stavu. Myslím, že by si zasloužila pozornost odpovídající její historické hodnotě. A ne pozornost muflonů či lesáků. Ono je to vlastně ve vztahu k této památce jedno.

Text: historie
23.8. 2005 - Michal Merkl (2005) lit.např. F.Gabriel, J.Panáček CB 4 1994, Hrady okresu Česká Lípa (2000)