katedrála Panny Marie

Toomkirik, Tallinn
Pravděpodobně nejstarší dřevěný kostel v Estonsku z r. 1219. Kamenná katedrála dokončena r. 1240. Přestavěna v průběhu 14. a na začátku 15. stol. V roce 1684 vyhořela, poté opravena. V letech 1778-1779 postavena věž. Dnes hlavní katedrála estonské luteránské církve.
Hlavní obrázek místa
Katedrála od JV.
© Pavel Semple 08/2018

Graficke pismenko První dřevěný kostel byl na kopci Toompea postaven krátce po dánském záboru Estonska v roce 1219. V roce 1227 byl kopec obsazen řádem mečových bratří. Rytíři přistoupili k opevňování celého kopce a k výstavbě prvního kamenného hradu. V rámci této stavební aktivity začali dominikáni stavět kamennou katedrálu. Ta je poprvé zmiňována v roce 1233, kdy na kopci Toompea došlo k ozbrojenému střetu mezi řádovými bratry a jejich odpůrci. Tento boj se přesunul z ulic do rozestavěné katedrály. Ta je zmiňována v dopise poslaném do Říma. Řádoví bratři v něm žádají papeže o opětovné posvěcení stavby po jejím znesvěcení. Stavba pak byla ...
Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a další), 5.2. 2020

  popis

  Katedrála může být nejstarším kostelem v Estonsku. Původně jednolodní stavba byla po úpravách ve 14. a 15. stol. přestavěna na trojlodní. Boční lodě jsou od té hlavní odděleny dvěma trojicemi čtvercových pilířů z 2. pol. 14. stol. Na nich spočívají křížové klenby. Na jižní straně má katedrála přistavěny boční kaple a dva vstupní vestibuly. Presbytář má polygonální závěr. Západní barokní věž pochází z let 1778-1779. Korouhev na věži nese

  Pavel Semple, zdroj: (online Wikipedia a další), 5.2. 2020


  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Estonsko,