Opera

Varna
Historie divadla sahá do roku 1912, kdy bylo divadlo založeno. Původně stavěno podle architekta Nicoli Lazarovova. S výstavbou po balkánských válkách znovu započato v roce 1929. Divadlo slavnostně otevřeno v roce 1932. Budova je příklad secesního umění s prvky novobarokního slohu.
Hlavní obrázek místa
Budova Opery v bulharské Varně
© Pavel Vítek 07/2017

Graficke pismenko Varna je největší námořní přístav v Bulharsku. Budovu Opery ve Varně najdeme v centru města na náměstí Nezávislosti, asi 300 m jižně od katedrály Nanebevzetí Panny Marie.
Pavel Vítek, 28.12. 2019

  historie

  Historie divadla, v současnosti známého jako divadlo Varna, sahá do roku 1912, kdy bylo divadlo založeno. Nápad na postavení divadla v tomto místě patří tehdejšímu starostovi Varny Ivanovi Tserovovi. Původní návrh budovy patří architektovi Nicola Lazarovovi. Stavba byla zahájena 26. března 1912. Jeho vznik byl dočasně zpožděn kvůli blížícím se balkánským válkám. S výstavbou se znovu začalo v roce 1929, kdy budovu dokončili přední architekti

  Pavel Vítek, 28.12. 2019


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Bulharsko,
  OOO