Synagoga z roku 1883. Kromě modlitebny zde byl byt rabína a učitele a školní učebna. Během Křišťálové noci byla vyrabována, nicméně nebyla vypálena. V roce 1939 byla přestavěna na kancelářskou budovu, ve druhé polovině 20. století na obytný dům. V interiérech jsou údajně fragmenty původní výmalby.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2019

Židé ve Žluticích

Graficke pismenko První židovské osídlení Žlutic je doloženo v první polovině 16. století. V roce 1540 tehdejší majitel panství Jindřich IV. z Plavna Židy z města vykázal. Další zmínka o žlutických židech pochází až z roku 1787. V roce 1870 zde žilo 30 osob židovského vyznání, nicméně již v roce 1875, kdy byla založena žlutická židovská náboženská obec, zde bylo 89 Židů. Modlitebna se tehdy nacházela na dnes neznámém místě ve městě, pohřbívalo se na hřbitovech v Chyších a Nečtinách. Roku 1934 žilo v oblasti působení zdejšího rabinátu celkem 79 věřících, z toho bylo 21 přespolních. V roce 1938, ještě před obsazením pohraničí Německem, většina žlutických Židů přesídlila do vnitrozemí Československa a židovská náboženská obec ve Žluticích zanikla.
Milan Caha (zdroj:http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 21.12. 2019

  historie

  Synagogu v ulici Dechant-Hops-Gasse (dnešní ulici 28. října) nechala židovská obec postavit roku 1883. Kromě modlitebny zde byl byt pro rabína a učitele a školní učebna. Ve funkci prvního rabína zde působil až do roku 1926 bývalý učitel Moritz Hoffer. Během Křišťálové noci z 10. na 11. listopadu 1938 byla synagoga ve Žluticích vyrabována, nicméně nebyla, snad proto, že z obou stran sousedila s jinými domy, vypálena. V roce 1939 byla přestavěna

  Milan Caha (zdroj:http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz), 21.12. 2019


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Karlovarský kraj,  Karlovy Vary  (KV), Žlutice