Letohrádek královny Marie

Balčik, Балчик
Bývalé letní sídlo rumunské královny Marie Alexandrine Victorie z Edinburghu. Letohrádek postavený na pobřeží Černého moře. Královna Marie si nechala postavit své letní sídlo, nově vystavěný orientální palác, jehož součástí je i minaret. Je možno si palác prohlédnout. Je zde i výstava obrazů.
Hlavní obrázek místa
Letohrádek královny Marie bulharském Balčiku
© Pavel Vítek 07/2017

Graficke pismenko Balčik je nejsevernější významné přímořské bulharské letovisko. Balčik je velmi hezké letovisko nad širokým zálivem. Ve starověku se jmenoval Crunoi (prameny) a později Dionýsopolis -- v okolí se významně pěstovalo víno. Leží 30 km severovýchodně od centra Varny a 65 km jižně od hranic s Rumunskem.
Pavel Vítek, 19.11. 2019

  historie

  Balčik je kromě koupání v moři i lákadlem pro lidi, kteří milují umění a historii. Že jeho historie sahá do minulosti velmi daleké, potvrzují letopočty. Staří Řekové zde vybudovali už v 5. století před naším letopočtem osadu nebo malé městečko na základech území už předtím osídlených. Tehdy, v pátém století, se to zde nazývalo Crunoi , což řecky znamenalo pramen. Tento název vznikl podle velkého množství pramenů, které se nacházely v okolních

  Pavel Vítek – zdroj: https://bulharsko.orbion.cz/balcik, 19.11. 2019

  popis

  V centru Balčiku si můžeme prohlédnout muzea nebo největší dominantu tohoto přímořského města - bývalé letní sídlo rumunské královny Marie Alexandrine Victorie z Edinburghu. Tento palác je nazýván Tiché hnízdo, ale také Palác královny Marie. Letohrádek je postaven na pobřeží Černého moře a spolu s dalšími budovami a zahradou tvoří komplex Dvorec Balčik. Za to, že tento nádherný komplex vznikl, může paradoxně balkánská válka, která skončila roku

  Pavel Vítek – zdroj: https://bulharsko.orbion.cz/balcik, 19.11. 2019


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Bulharsko,
  Načítám seznam míst
  OOO