Justiční palác postaven v letech 1866-1883 v eklektickém stylu podle plánů Josefa Poelarta. Nejmohutnější stavba 19. stol. v Evropě. Za 2. svět. války zapálila německá armáda palác s cílem jej zničit. Poté zahájena rekonstrukce. Od r. 1980 palác v havarijním stavu. Od té doby opravy a rekonstrukce.
Hlavní obrázek místa
Justiční palácv Bruselu
© Pavel Vítek 09/2017

Graficke pismenko Bruselský Justiční palác leží asi 1,5 km jižně od centu města, od Grande-Place. Také k Justičnímu paláci dojdeme od Královského paláce, který leží asi 1,5 km severovýchodně. K Justičnímu paláci můžeme dojet tramvajemi č. 92 a 93, autobusem 33 a nedaleko má i zastávky metro č. 2 a 6. Kolmo k paláci vede od Královského paláce široká Rue de Régence (Ulice vladařství).
Pavel Vítek, 9.9. 2019

  historie

  Palais de Justice (Justiční palác) byl postaven v letech 1866 - 1883 v eklektickém stylu podle plánů Josefa Poelarta. Jedná se o nejmohutnější stavbu 19. stol. v Evropě. Je jednou z dominantních staveb belgické metropole Bruselu. Nachází se v jihovýchodní části města na vrcholku Galgenberg, kde byli ve středověku popravováni bruselští kriminálníci, a jedná se o největší stavbu zbudovanou pro účely soudní moci na světě. Cena výstavby ohromného

  Pavel Vítek, 9.9. 2019

  popis

  Budova dosahuje se svojí kupolí výšky 105 m. Čtvercový půdorys objektu má rozměry 160 x150 m. Všechny prostory uvnitř paláce mají dohromady rozlohu 26 000 m2. V současné době je to dosud největší soudní budova na světě. Jeho celková plocha je 52 464 m2, se zastavěnou plochou 26 006 m2 (porovnání s 22 000 m2 baziliky sv. Petra v Římě). Se svými titanickými kolonádami, pilastry a různými prvky klasické antické architektury nabízí palác show, která

  Pavel Vítek, 9.9. 2019


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Belgie,
  OOO