Bývalá bruselská burza postavená v letech 1868–1873. Neorenesanční a neoklasická budova. Výrazná dominanta Bruselu. Dnes se jako burza nepoužívá a je hlavně výstavištěm. Přední stěna má osm korintských sloupů a dvě lví sochy na obou stranách schodů. Schodiště je oblíbeným místem studentů a turistů.
Hlavní obrázek místa
Bývalá bruselská burza
Nyní hlavně místo konání výstav.
© Pavel Vítek 09/2017
Graficke pismenko Budova, v které bývala burza, leží asi 250 m severozápadně od centra Bruselu, od Grand Place. Ze severního rohu náměstí k bývalé burze dojdeme ulicí Rue de Beurre (Máselná ulice). Také můžeme jet k burze tramvají č. 3, 4, nebo 32 a metrem č. 1 a 5.
Pavel Vítek, 7.9. 2019

  historie

  La Bourse De Bruxelles je bývalá bruselská burza. Stojí na místě bývalého kláštera z 13. století. Tato částečně neorenesanční a neoklasická budova byla postavena v období pěti let od roku 1868 do roku 1873. Navrhl ji architekt Leon - Pierre Suys. Je jednou z výrazných dominant Bruselu. Dnes se budova již jako burza cenných papírů nepoužívá. Budova se renovuje a slouží jako muzeum, jako místo pro konání výstav a taky jako pivnice.
  Pavel Vítek, 7.9. 2019

  popis

  Přední stěna bývalé burzy má osm korintských sloupů a dvě lví sochy na obou stranách schodů. Předpokládá se, že tito lvi u hlavního schodiště, představují vzestup a pád trhů. Před fúzí s jinými evropskými burzami v září 2000, které vytvořily Euronet (hlavní evropskou burzu cenných papírů), byla v budově umístěna Bruselská burza cenných papírů. Dnes se již jako burza nepoužívá. Nyní je tato budova hlavně výstavištěm. Každý měsíc je zde jiná

  Pavel Vítek, 7.9. 2019
  ostatní
  palác, dům
  zachovalý
  přístupno příležitostně
  Belgie