Středa, 2. prosinec 2020. Svátek slaví Blanka, zítra Svatoslav
Již patrně v 15. stol. zde stávala gotická zvonice, ke které byla později přistavěna kaple. V r. 1755 zakoupen zvon sv. Donáta. V r. 1771 byla dokončena rozšiřující barokní přestavba. V r. 1996 byly pod omítkou v presbytáři a na vítězném oblouku objeveny rokokové fresky.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019
Pivonice jsou malá západomoravská ves asi se 70 obyvateli, nyní místní část města Bystřice nad Pernštejnem, od něhož leží asi 4 km východním směrem. Ves tvořila podhradí hradu Zubštejna, k jehož zřícenině, vzdálené asi 0,5 km, vedou tři turistické značky (červená, žlutá a modrá). Červená od Zubštejna pokračuje ke zřícenině hradu Pyšolec (3,5 km). Modrá naopak vede ze vsi ke zřícenině hradu Aueršperk (3 km). Hlavní dominantou samotné vsi je kaple sv. Anny nacházející se na návsi. Od r. 1958 je zapsána v seznamu kulturních památek ČR. U kaple stojí kříž z roku 1871.
Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: památkový katalog a další, 25.8. 2019

  historie

  Již patrně v 15. století zde vznikla gotická zvonice, k níž byla asi po třicetileté válce přistavěna kaple. Jako stavební materiál měl sloužit kámen z hradu Zubštejna. V roce 1755 poslal bystřický farář a děkan František Dinter žádost arcibiskupské konzistoři o rozšíření pivonické kaple. V roce 1755 byl také zakoupen zvon sv. Donáta ulitý zvonařským mistrem Baltazarem Frolingerem z Brna. Při následné

  Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: Informační cedule, památkový katalog a další, 25.8. 2019

  popis

  Volně stojící kaple je spíše obdélného půdorysu s trojbokým závěrem kněžiště. Boční fasáda je členěna nízkou podezdívkou a je prolomena pravoúhlým vchodem, jednou okenní osou a další okenní osou slepou. Kolem oken se nachází profilovaná šambrána. Kněžiště je členěno na nárožích pilastry a římsovou hlavicí. Průčelí i nároží je zaobleno. Nad pravoúhlým vchodem je jedna okenní osa s oknem

  Jiří Špaček - zdroj: památkový katalog, 25.8. 2019


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Pivonice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14325
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: není známo
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14325
  Uveřejněno: 25.8.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  reklama