úterý, 19. leden 2021. Svátek slaví Doubravka, zítra Ilona
Kaple sv. Cyrila a Metoděje byla postavena v historizujícím slohu v letech 1861–1862. K opravě došlo v r. 1922. Před vchodem stojí železný kříž z r. 1851.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 08/2019

Ves Lesoňovice (dříve Leseňovice, německy Lesenowitz) je částí města Bystřice nad Pernštejnem, od něhož je vzdálena asi 3,5 km východním směrem. V roce 2001 zde trvale žilo již pouze 87 obyvatel. Jedinou výraznější pamětihodností vesnice je kaplička se zvoničkou z 2. poloviny 19. stol. stojící na návsi a také před ní stojící železný kříž z roku 1851.
Luděk Vláčil, 12.9. 2019

  historie

  Západomoravská ves Lesoňovice se poprvé připomíná v roce 1348 u zboží zubštejnského a společně s okolními vesnicemi měla své správní středisko postupně na Zubštejně, Pyšolci a na Pernštejně. Patrně vůbec první sakrální stavbou vesnice byla až současná kaplička se zvoničkou postavená v historizujícím novorománském slohu v letech 1861–1862. O něco starší je pouze před ní stojící železný kříž z

  Luděk Vláčil - zdroj: https://info.bystricenp.cz a další, 12.9. 2019


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Lesoňovice

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14324
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kaple
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: není známo
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14324
  Uveřejněno: 12.9.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  Minaret Lednice nabízí úžasný pohled do krajiny z ptačí perspektivy

  Hrady a zámky

  Lednický minaret je asi zbytečné dlouze představovat. Každý rok k němu zavítá na 100 000 návštěvníků a ani my jsme nebyli výjimkou. Je to naprosto unikátní stavba, jediná svého druhu v naší vlasti a zároveň jde o nejvyšší minaret v neislámských zemích.

  reklama