Přípravné práce začaly r. 2003 a 25. října téhož roku byl pokřtěn první model expozice. V současnosti je v parku více než 80 modelů hradů, zámků, kostelů, turistických chat, vyhlídkových věží a domů převážně z prostředí Slovenska.
Hlavní obrázek místa
miniatura Bratislavského hradu
© Luděk Vláčil 07/2019

Graficke pismenko Obec Podolie leží na západním Slovensku na pravém břehu Dudváhu v Trenčínském kraji. Má asi 1900 obyvatel a prochází jí silnice č. 504 z Nového Mesta nad Váhom do Trnavy. Hlavní turistickou zajímavostí obce je Park miniatur, který se nachází v sousedství místní základní školy. Je přístupný od dubna do října každého roku kromě pondělí. Největší stavbou parku je miniatura Bratislavského hradu. Vstup je zpoplatněn. Hlavní památkou Podolie je římskokatolický barokní kostel sv. Jiří. Kromě něj se zde nacházejí ještě tři malé kaple. Zajímavostí v okolí je zejména pravěká knížecí mohyla.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček, 5.10. 2019

  historie

  Park miniatur byl v obci Podolie založen na téměř hektarovém pozemku v sousedství místní školy r. 2003. V expozici pod otevřeným nebem je v současnosti umístěno více než 80 modelů hradů, zámků, kostelů, turistických chat, vyhlídkových věží a rodných domů významných osobností. Modely jsou převážně z prostředí Slovenska, ale můžeme zde najít i miniatury z jiných evropských zemí. Byly postaveny jako vědecké rekonstrukce jednotlivých objektů v

  Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: matusovo-kralovstvo.sk, 5.10. 2019


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),
  OOO