Sobota, 28. listopad 2020. Svátek slaví Rene, zítra Zina
Přípravné práce začaly r. 2003 a 25. října téhož roku byl pokřtěn první model expozice. V současnosti je v parku více než 80 modelů hradů, zámků, kostelů, turistických chat, vyhlídkových věží a domů převážně z prostředí Slovenska.
Hlavní obrázek místa
miniatura Bratislavského hradu
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Podolie leží na západním Slovensku na pravém břehu Dudváhu v Trenčínském kraji. Má asi 1900 obyvatel a prochází jí silnice č. 504 z Nového Mesta nad Váhom do Trnavy. Hlavní turistickou zajímavostí obce je Park miniatur, který se nachází v sousedství místní základní školy. Je přístupný od dubna do října každého roku kromě pondělí. Největší stavbou parku je miniatura Bratislavského hradu. Vstup je zpoplatněn. Hlavní památkou Podolie je římskokatolický barokní kostel sv. Jiří. Kromě něj se zde nacházejí ještě tři malé kaple. Zajímavostí v okolí je zejména pravěká knížecí mohyla.
Luděk Vláčil a Jiří Špaček, 5.10. 2019

  historie

  Park miniatur byl v obci Podolie založen na téměř hektarovém pozemku v sousedství místní školy r. 2003. V expozici pod otevřeným nebem je v současnosti umístěno více než 80 modelů hradů, zámků, kostelů, turistických chat, vyhlídkových věží a rodných domů významných osobností. Modely jsou převážně z prostředí Slovenska, ale můžeme zde najít i miniatury z jiných evropských zemí. Byly postaveny jako

  Jiří Špaček a Luděk Vláčil - zdroj: matusovo-kralovstvo.sk, 5.10. 2019


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14291
  Typ místa: ostatní
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14291
  Uveřejněno: 7.10.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama