kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova

kostol Najsvätejšieho srdca Ježišovho, Holíč
Gotický kostel zasvěcený původně sv. Martinovi byl postaven kolem r. 1397. Koncem 17. století byl přestavěn barokně, doplněn o věž a zasvěcen Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu. Do r. 1780 sloužil jako farní.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 06/2019
Graficke pismenko Západoslovenské město Holíč (německy Holitsch [dříve Weißkirchen], maďarsky Holics), ležící v Záhorské nížině v Trnavském kraji nedaleko řeky Moravy asi 5 km od Hodonína, se může pochlubit množstvím památek. K hlavním pamětihodnostem patří barokně-klasicistní opevněný zámek (kaštel), jediný zachovaný větrný mlýn na Slovensku, manufaktura, záhadné megalitické kameny, loretánská kaple, kostel sv. Martina s klášterem kapucínů, evangelický kostel, pravoslavný chrám Počajevské ikony Matky Boží a svatých Cyrila a Metoděje, kaple sv. Floriána a římskokatolický filiální kostel Nejsvětejšího (Božského) Srdce Ježíšova stojící na Náměstí Míru při vyústění Hurbanovy ulice.
Luděk Vláčil - zdroj: www.holic.sk a další, 30.7. 2019

  historie

  Kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova v Holíči byl původně postaven v gotickém slohu roku 1397 za vlády Stibora ze Stiboric, který získal zdejší panství od krále Zikmunda. Tehdy však byl kostel zasvěcen sv. Martinovi. Během let prošel různými stavebními úpravami. Koncem 17. století byl přestavěn barokně a doplněn o věž. V té době získal současnou podobu jednolodní stavby s lodí zaklenutou valenou klenbou s lunetami. Fasády jsou členěny opěrnými

  Luděk Vláčil a Jiří Špaček - zdroj: www.holic.sk, https://sk.wikipedia.org a další, 30.7. 2019
  Základní informace místa
  ID místa: 14252
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: http://www.hrady.cz/?14252
  Uveřejněno: 30.7.2019
  Geolokace místa
  WGS84   N 48° 48' 28.61"
  E 17° 09' 51.79"
  Země: Slovensko
  Kraj: Trnavský
  Okres:  Skalica  ( SI )
  Facebook TwitThis Google MySpace Live Digg

  Upravit informace
  Zavřít reklamu