Got. tvrz z 2. pol 15. st., v pol. 16. st. přestavěna Hrzány renesančně. V 17. st přestavěna raně barokně Záruby z Hustířan, pozdně barokní přestavba v pol. 18. st. za hrabat Horbuval-Chamare. Čyřkřídlá patrová budova je krytá mansardovou střechou.
Hlavní obrázek místa
Zámek Potštejn
© Anton Fedorenko, 07/2011

Graficke pismenko Vstupné zámek:
dospělí 90,- Kč
děti do 3 let zdarma
studenti, důchodci 70,- Kč
rodina 270,- Kč

Vstupné Bubákov:
standardní 110,- Kč,
rodina 380,- Kč

Kombinované vstupné:
dospělí 180,- Kč
studenti, důchodci 150,- Kč
rodina 600,- Kč

Vstupné Pohádkov:
40,- Kč/ osobu
Markéta Benešová, 18.4. 2013

  historie

  Dějiny tvrze/zámku
  Snad již během druhé poloviny 15. století zástavní držitelé potštejnského panství postavili náhradou za zpustlý hrad na kopci nad městečkem panský dvůr s tvrzí, jejíž zbytky identifikujeme v suterénu dnešního zámku. Snad k tomuto sídlu patří zpráva o poplužním dvoře zmíněném při koupi panství Václavem Hrzánem z Harasova roku 1558. Právě za Hrzánů (pokud se tak nestalo již dříve) sem bylo z hradu přeneseno správní a hospodářské centrum panství.

  Zany, 1.6. 2006
  stavební vývoj
  K nejstarší fázi zámku, tvrzi z 2. poloviny 15. řadí architektonický rozbor suterén pod východní polovinou severního křídla. Tři za sebou řazené valeně klenuté místnosti hlavního traktu od zbytku zámku odlišuje masivní 130 cm silné zdivo. Dochovaná poloha vstupu či orientace dveřních špalet tvrz identifikují jako obvyklý typ drobného trojprostorového sídla se střední vstupní síní. Gotické zdivo nesahá nad úroveň suterénu, vyšší podlaží byla

  Zany, 4.6. 2006
  Zámek Potštejn v novém
  Malebný barokní zámek, který byl postaven hrabětem Janem Ludvíkem Harbuval Chamaré v roce 1749, je ideálním místem pro malé i velké, pro jednotlivce i skupiny, pro ty co hledají historii a kulturu, ale i pro ty, kteří chtějí prožít něco opravdu nevšedního. Nabízíme klasické prohlídky zámeckých interiérů, Bubákov, hrané prohlídky v barokních kostýmech, noční prohlídky s jemně lechtivým nádechem, Pohádkov, cukrárnu, ubytování, zámecký park,

  Kateřina Nováčková , 24.2. 2011

  Časová osa

  ve druhé polovině 15. století
  Zástavní držitelé potštejnského panství postavili panský dvůr s tvrzí.
  1558
  Panství koupil Václav Hrzán z Harasova.
  1629
  Zadlužené Anně Kateřině potštejnské bylo panství zabaveno a exekuční komisí přiřčeno Kašparu Grambovi z Grambu.
  1666
  Panství odkoupil Václav Záruba z Hustířan. Za něj a jeho potomků bylo sídlo přestavěno v raně barokním slohu.
  1746
  Potštejnské panství prodala Eliška (Alžběta) Zárubová hraběti Janu Ludvíku Harbuval-Chamaré.
  před rokem 1757
  Dokončena barokní přestavba zámku. Poté probíhaly již jen úpravy zámecké zahrady a parku.
  1849
  Po smrti posledního potomka potštejnské větve přešel Potštejn na Dobřenské z Dobřenic.
  1945
  Panství bylo Františku Jindřichu Dobřenskému i přes jeho nesporné vlastenectví projevené za okupace zabaveno.
  po roce 1949
  Zámek sloužil jako odborářské školící středisko, pro jehož potřeby byly provedeny četné nevhodné stavební úpravy.
  1989
  Zámek se stal majetkem podniku Kancelářské stroje Hradec Králové.
  1994
  Zámek nebyl využíván a chátral.
  1997
  Zámek se vrátil do státního majetku.
  1998
  Zámek prodán společnosti Pandamedic Brno. Dnes (červen 2006) je dle katastru nemovitostí zámek majetkem společnosti KAST s.r. o Praha.


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Královéhradecký kraj,  Rychnov nad Kněžnou  (RK), Potštejn