Megalitická hrobka klínového typu ze začátku doby bronzové, přibližně 2000 př. n. l. Před rokem 1833 dlouho užívána jako obydlí. Archeologicky zkoumaná v roce 1938. Hrobka o délce 8,5 m orientována k jihozápadu, rozdělena na dvě komory. Nalezena keramika pohárového typu a úlomky lidských kostí.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na hrobku od jihu.
© Pavel Semple, 02/2017

Graficke pismenko Megalitická hrobka Lough Gur je k vidění v hrabství Limerick na západě Irska. Nachází se u místní silnice vedoucí podél jižního břehu stejnojmenného jezera. Okolí jezera je proslulé hustým výskytem památek od pozdní doby kamenné až po středověk. Asi 2 km západně od hrobky je veliký obřadní kruh (henge) z pozdní doby kamenné, dnes známý jako Grange Stone Circle. Jen přibližně 400 m severně od hrobky jsou zříceniny tvrze Black Castle.
Pavel Semple, 22.11. 2018

  historie

  Megalitická hrobka Lough Gur patří do skupiny tzv. klínových hrobek (wedge tombs). Hrobky tohoto druhu se v Irsku stavěly na konci doby kamenné a v rané době bronzové (2400 - 2000 př. n. l.). Kromě klínových hrobek jsou v Irsku k vidění také portálové hrobky (portal tombs/dolmens, například hrobka Leganny v hrabství Down), hrobky chodbové (passage tombs, například Newgrange v hrabství Meath) a hrobky s dvorem (court tombs, například Creevykeel v

  Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule)., 22.11. 2018

  popis

  Klínové hrobky dostaly své označení podle toho, že se jejich šířka a výška směrem dozadu postupně zmenšují a celek tak připomíná klín. Jejich vstupní část je většinou orientovaná západním směrem. Hrobka Lough Gur je natočena k jihozápadu. Její celková délka je 8,5 m. Vnitřní prostor je dělícím kamenem rozdělen na přední (západní) komoru o rozměrech 1,75 x 1,3 m a na hlavní komoru. Zdvojené boční stěny hrobky formují stojící kameny. Prostor mezi

  Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule)., 22.11. 2018


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Irsko,
  OOO