Moje místa 0

Graficke pismenko Zříceniny tvrze Black Castle (Černý hrad) stojí na břehu jezera Lough Gur v hrabství Limerick na západě Irska. Jezero leží přibližně 18 km jižně od města Limerick. Okolí jezera je proslulé hustým výskytem památek od pozdní doby kamenné až po středověk. Jde o jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit v Irsku.

 
Graficke pismenko U návštěvního centra na břehu jezera jsou k vidění základy obydlí z raného středověku. Jen asi 400 m jižně od tvrze Black Castle je u silnice k vidění klínová megalitická hrobka (wedge tomb) z doby bronzové. Asi 2 km západně od tvrze je veliký obřadní kruh (henge) z pozdní doby kamenné, dnes známý jako Grange Stone Circle. Na kopci nad jezerem jsou k vidění dvě kruhové pevnosti (ringforts/raths), ty se v Irsku stavěly v období prvního tisíciletí našeho letopočtu. Tím seznam památek zdaleka nekončí. Středověká tvrz Black Castle je spolu s další blízkou tvrzí Bourchier’s Castle v podstatě poslední na seznamu a hodně přehlížená. Z návštěvníků jezera ji vidí jen málokdo.
 
Graficke pismenko Návštěvu jezera je nejlepší začít v návštěvním centru. Ke tvrzi je to od centra asi 2 km pěší chůze. Nejprve je třeba dojít ke druhé místní tvrzi, věžovému domu Bourchier’s Castle. Ta není veřejnosti přístupná. Po překročení kamenného mostu u tvrze se dostaneme na bývalý ostrov Knockadoon. Pěšinou napravo od mostu je třeba jít podél severního břehu bývalého ostrova k pastvinám. Jimi je pak zapotřebí vylézt na kopec Knockadoon a přejít na jeho jižní úpatí. Cestou je možno narazit na kamenný obřadní kruh z doby bronzové. Tvrz Black Castle je na jižním konci bývalého ostrova.
 
Graficke pismenko K jezeru je možno dojet kromě auta také autobusem Bus Eireann linky číslo 329 z Limericku. Autobusy na této lince jedou do města Bruff, které leží 10 km jižně od jezera. Při požádání řidiče je možno vystoupit přímo u obřadního kruhu (henge) Grange Stone Circle a k jezeru pak dojít pěšky. V současné době (2018) jedou na lince jen tři autobusy denně mimo neděli.

Text: turistické
10.11. 2018 - Pavel Semple

tianDe Praha

Archeologické výzkumy vypovídají o nepřetržitém osídlení břehů jezera Lough Gur během posledních šesti tisíc let. Z doby kamenné můžeme i dnes vidět odkryté kamenné základy obydlí a megalitické hrobky. Výrazně se do krajiny zapsala také doba bronzová se svými obřadními kruhy (henge), přinejmenším je…
historie - Pavel Semple, zdroj: (https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland)
Černý hrad je dvojice památek, opevněný most snad ze 13. stol. a tvrz z 15. stol. Most s náspem o celkové délce až 87 m spojoval jižní konec ostrova Knockadoon s pevninou. Většinu této délky představoval patrně obezděný násep, kamenný most stál pouze někde ve střední části. Vjezd na násep chránila n…
popis - Pavel Semple, zdroj: (https://www.archaeology.ie/archaeological-survey-ireland)
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu