Omlouváme se, provoz serveru Hrady.cz je z důvodu vnitřních chyb omezen. Na chyby nebo omezení narazíte na různých stránkách.

Graficke pismenko Okresní město Jeseník – správní centrum v severozápadním cípu českého Slezska. Při východním okraji historického jádra nedaleko kostela se nachází nejvýznamnější historicko – architektonická památka města – jesenická vodní tvrz - někdy nazývaná také jako vodní zámek či hrad.

 
Graficke pismenko Nádherná trojkřídlá dvoupatrová budova s menší branskou budovou do níž ústí kamenný most přes příkop dodnes dýchá historií a středověkem.
 
Graficke pismenko Historie tvrze spadá do konce 13. století, kdy zde existovala jednoduchá věžovitá stavba obklopená příkopem. Její historie byla takřka po celou dobu spjata s vlastnictvím objektu vratislavskými biskupy. Na přelomu 15. a 16. století byla tvrz přestavěna do současné dispozice a v první polovině 18. století nabyla podobu spíše zámku.
 
Graficke pismenko V současnosti je ve tvrzi umístěno městské muzeum a menší lapidárim. Majitelem je společnost Lesy České republiky a.s.
 
Graficke pismenko Zavítáte-li do těchto horských končin naší republiky, rozhodně by jste neměli návštěvu jesenické vodní tvrze opomenout.

Text: turistické
31.12. 2006 - Jan P. Štěpánek

tianDe Praha

Historie Vodní tvrze

Slavná jesenická vodní tvrz byla založena patrně vratislavskými biskupy a existovala jistě již před rokem 1284, kdy se vypočítává obvod frývaldovský jehož správním centrem zřejmě byla. Výslovně je tvrz doložena jako fortalicio roku 1374, roku 1420 je v Jeseníku zmiňována tvrz a roku 1478 dokonce hra…
historie - Jan P. Štěpánek podle K. Kuča: Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, Libri, Praha 2000
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu