Římskokatolický farní kostel Nejsvětější Trojice byl postaven v l. 1636-1644 původně jako renesanční. V r. 1663 byla stavba rozšířena o věž. V r. 1755 byla dokončena barokní přestavba kostela. Nedlouho poté byl areál rozšířen o faru.
Hlavní obrázek místa
věž kostela
© Luděk Vláčil 06/2018

Graficke pismenko Obec Radošina se nachází na západním Slovensku v Nitranském kraji, v jihozápadní části okresu Topoľčany. Nejvýznamnějšími dominantami Radošiny je kaštieľ (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) a farní kostel Nejsvětější Trojice. Kostel obklopený upraveným parkem je přístupný v době konání bohoslužeb.
Luděk Vláčil - zdroj: http://www.radosina.sk a další, 24.8. 2018

  historie

  První zmínka o existenci fary a tedy i kostela v Radošině se uvádí v souvislosti s údaji o faráři Jacobusovi z let 1332-1337. Tento původní, zřejmě gotický, chrám byl zasvěcen sv. Pavlovi. Nový kostel byl postaven v renesančním slohu v letech 1636-1644, možná na místě staršího chrámu a měl již patrocinium Nejsvětější Trojice. V roce 1663 byla stavba rozšířena o věž, což připomíná erb nad vchodem. V roce 1755 byla dokončena barokní přestavba

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.radosina.sk/navstevnik/kulturne-pamiatky/rimskokatolicky-kostol/ a další, 12.7. 2018

  popis

  Kostel je jednolodní stavba zaklenutá renesanční valenou klenbou s lunetami, dosedající na vtažené pilíře a má půlkruhový závěr presbytáře. V kostelní lodi je zděný chór s rovným parapetem, k ní je ze severní strany přistavěna sakristie. Věž je zakončena jehlancovou střechou s dvouramenným železným křížem. Ve věži jsou zavěšeny zvony na elektrický pohon a hodiny. Hlavní oltář s obrazem Nejsvětější Trojice, sochami světců, andělů a křížem s

  Luděk Vláčil - zdroj: http://www.radosina.sk/navstevnik/kulturne-pamiatky/rimskokatolicky-kostol/ a další, 24.8. 2018


  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Slovensko, Nitransky,  Topoľčany  ( TO ),
  OOO