Graficke pismenko Tvrz je dvoupodlažní renesanční stavba obdélníkového půdorysu (15x8,7 m) s nárožními válcovými baštami, jejíž datování do 2. poloviny 16. století potvrdily hloubkové archeologické výzkumy realizované v letech 1973-1974. Na baštách se zachovaly průduchy na odvětrání zplodin při střelbě a klíčové střílny. Původní renesanční okna ani vnitřní klenby se nedochovaly. Střecha je valbová krytá šindelem.

 
Graficke pismenko Vstup do objektu uprostřed východního průčelí ústí do tříprostorového přízemí s kamennou dlažbou. Krajní místnosti přízemí byly zaklenuty lunetovými valenými klenbami. Ze střední místnosti vedlo přes trámový strop jedno schodiště do poschodí. Další kamenné schodiště klesalo do klenutého sklepa. Zaklenuté byly i prostory v poschodí, přičemž všechny místnosti byly prosvětlené malými okénky se segmentovými záklenky. Kolem stavby se patrně nacházelo obranné ohrazení a snad také, prozatím nedoložený, příkop.

Text: popis
27.1. 2019 - Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk, https://www.slovago.sk/hrady-a-zamky/renesancny-kastiel-klatova-nova-ves a další


Zavřít reklamu