Odeion

Odeon, ᾠδεῖον, Kos, Κως
Malé zastřešené antické divadlo Odeion vzniklo zřejmě v 2. stol. n. l. na místě starší stavby. Ruiny objevil Italský archeolog L. Laurenzi v r. 1929. První fáze obnovy provedená italskou archeologickou expedicí začala téhož roku. V letech 1994-1999 byly provedeny nové restaurátorské práce.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2017

Graficke pismenko Stavba leží na jihu západního archeologického naleziště, západně od obnovené římské vily (Casa Romana) v hlavním městě řeckého ostrova Kos nesoucím stejné jméno. Vstup do prostoru Odeonu je zdarma, místo je poměrně malé a společně s ostatními antickými památkami města Kosu je ho možno vidět na jedné příjemné, asi 3-4 kilometrové procházce. Interiér stavby, který se zřejmě na noc uzavírá, tvoří průchozí prostory, v nichž je umístěna expozice o Odeionu. Kromě antických památek lze ve městě navštívit například rozlehlý středověký hrad.
Luděk Vláčil, 6.9. 2017

  historie

  Malé antické divadlo, Odeion, ve městě Kos bylo vybudováno zřejmě někdy v 2. století našeho letopočtu. Podle starověkého nápisu vzniklo na místě starší veřejné budovy, jež pravděpodobně sloužila pro shromáždění občanů Kosu a možná jako ústřední budova města. Odeion byl původně zastřešen a mohl pojmout přibližně 750 sedících osob. Devět dolních půlkruhových řad sedadel, kde seděli významní občané, bylo vyrobeno z mramoru. Tyto terasy byly

  Luděk Vláčil - zdroj: http://odysseus.culture.gr, http://www.kos.gr, a další zdroje, 6.9. 2017

  popis

  Odeon, nebo též Odeion, byla antická stavba nejčastěji kruhového půdorysu, sloužící pro vystoupení, pěvecké a hudební soutěže nebo umělecký přednes. Od amfiteátru se Odeion lišil tím, že byl zastřešen. Odeion v Kosu má devět dolních půlkruhových řad sedadel rozdělených čtyřmi schodišti, zhotovených z mramoru. Horní řady sedadel jsou z žuly. Pod půlkruhovým hledištěm jsou průchozí prostory, v nichž je umístěna expozice o zdejším Odeionu. Dodnes

  Luděk Vláčil - zdroj: http://odysseus.culture.gr, http://www.kos.gr, a další zdroje, 6.9. 2017


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Řecko, Jižní Egeis, Kos