Pátek, 27. listopad 2020. Svátek slaví Xenie, zítra Rene

hrad Neratzia

Narangia, Κάστρο της Νεραντζιάς Κω, Kós
Hrad vybudovali rytíři řádu sv. Jana někdy v polovině 14. století. Stavba vnějšího pásu opevnění byla zahájena po zemětřesení v r. 1493 a dokončena 1514. Po mnoha obléháních hrad v roce 1523 ovládli Osmani. V r. 1846 poničen při výbuchu střelného prachu a r. 2017 poškozen při zemětřesení.
Hlavní obrázek místa
Okrouhlá nárožní věž jádra.
© Luděk Vláčil 09/2017
Město Kós (Kos, řecky Κως) je hlavní město stejnojmenného řeckého ostrova ležícího v Egejském moři v souostroví Dodekanés. Ve městě se nachází mnoho památek z antického, johanitského a osmanského období. K významným památkám patří například antická agora, Odeion, Casa Romana nebo hrad Neratzia. Od zemětřesení v roce 2017 je bohužel mnoho památek poškozeno a uzavřeno jako například výše zmiňovaný hrad. Kdy dojde k otevření, není jisté. Řecko má obrovské množství památek, na jejichž opravu nemá peníze. Ale jelikož hrad patří k největším turistickým lákadlům hlavního města ostrova, lze očekávat, že se peníze najdou. Do hradu se vstupuje po mostě vedoucím přes silnici od Hippokratova platanu. Celý obvod hradu lze obejít a prohlédnout si zvenčí. Neratzia je jedním z pěti hradů ostrova. Ostatní jsou volně přístupné, ale ne tak dobře ...
Luděk Vláčil, 28.9. 2019

  historie

  Město Kós vzniklo ve 4. století př. n. l. V dalších stoletích byl Kós součástí makedonské říše, egyptské říše, římské říše, poté východořímské říše a později byzantské říše. Není známo, jestli zde již existovalo v té době i opevnění jelikož dříve bylo hlavním centrem ostrova Pyli. V letech 1314-1315 přichází na ostrov řád rytířů sv. Jana (též johanité, Řád rhodských rytířů, poté

  Luděk Vláčil - zdroj: Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK, file:///G:/tex-Dokumenty/2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf, 8.9. 2017

  Půdorys místa


  Zdroj: 2_ArchaeologiaHistorica_38-2013-2_12.pdf Rozmanitost fortifikací – doklad dějinných zvratů na ostrově Kós (Řecko) MIROSLAV PLAČEK, Podle Losse 2006, 270, autor S. Spiteri
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Řecko, Jižní Egeis, Kos

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 13636
  Typ místa: hrad
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: přístupno v návštěvních hodinách
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=13636
  Uveřejněno: 28.9.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama