Graficke pismenko Kostel sv. Mikuláše v Podůlšanech je doložen od r. 1665. Byla to dřevěná stavba, která v obci stála až do r. 1894, kdy byla rozebrána a přenesena na Národopisnou výstavu do Prahy. Bylo rozhodnuto, že na jeho místě bude postaven nový kostel zděný. Novorenesanční stavba byla dokončena r. 1903. Byla postavena J. Křičkou z Kolína patrně podle plánů arch. Františka Schmoranze. Na místě stavbu vedl stavitel Hoch z Praskačky. Je to jednolodní stavba s  výraznou průčelní věží.

 
Graficke pismenko Vnitřní zařízení pochází převážně z konce 17. stol., protože bylo přeneseno z původního kostela. To se týká i hlavního oltáře se sochami sv. Petra a Pavla doplněného o novodobou sochu. Do zadní stěny oltářní menzy je vsazen kamenný náhrobník s gotickým nápisem. Bohatě zdobeny jsou také boční oltáře. Na konzolách v presbytáři jsou umístěny sochy Panny Marie, sv. Vojtěcha, Václava, Anny, Jiří a Martina. Pod kruchtou se nacházejí dva deskové obrazy světic z 1. poloviny 17. stol., původně zřejmě tvořily součást křídlového oltáře. Varhany pro kostel postavil r. 1902 Antonín Mölzer (1839-1916), varhanář z Kutné Hory.
 
Graficke pismenko Kostel sv. Mikuláše je filiálním ve farnosti Opatovice nad Labem, pravidelné bohoslužby se tu však nekonají.

Text: historie
13.8. 2017 - Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 3, Academia 1980)

tianDe Praha

Podůlšany jsou nevelká obec, která se nachází při silnici II/333 mezi Hradcem Králové a Lázněmi Bohdaneč. Ves je prvně historicky doložena již r. 1142, a to ve spojitosti se založením kláštera cisterciáků v Sedlci u Kutné Hory českým šlechticem Miroslavem, jemuž patřila. Východní okraj Podůlšan obté…
turistické -
© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu