hrad Džbán

Čbán, Držemberk
Hrad vznikl v 1. polovině 13. století. Dvě praskliny ve vnitřní ploše vedly k jeho opuštění. V 19. až 20. století hradní areál výrazně poškozen těžbou opuky.
Hlavní obrázek místa
Džbán
Severozápadní nároží při styku severního a jižního palácového křídla
© Michal Merkl 03/2004

Graficke pismenko Vláčkem z Rakovníka dojedete do zastávky Mutějovice, odkud se vydejte po silnici ve směru, kterým přijel vlak, až narazíte na zelenou turistickou značku. Asi po 100 metrech nejdete odbočku nahoru vlevo do lesa, kde bývala žlutá turistická cesta až dojdete na místo hradu. Ten se dnes dává jen tušit mohutnými teréními nerovnostmi a fragmenty zdí. Docela dobře se zde dá přespat pod "širákem".
28.5. 2002

  historie

  Hrad vznikl pravděpodobně ve 40.–50. letech 13. stol. a náleží tudíž mezi nejstarší královské hrady. Jako staveniště byla využita již v pravěku osídlená ostrožna. V předpolí hradu je dosud patrný pravěký val. Lokalita byla součástí přemyslovského loveckého hvozdu. Ve své stavbě slučuje prvky hradu s obvodovou zástavbou a francouzského kastelu. Vyhloubením mohutného okružního příkopu došlo k porušení opukového podloží, které se ve vnitřní ploše

  Michal Merkl 2004, 22.3. 2004
  Nad soutěskou Vrata na konci táhlého opukového hřbetu Džbánu nedaleko Mutějovic stával hrad, jehož původní název neznáme. V Hájkově kronice je uváděn r. 1541 jako Čbán. Jméno tedy dostal podle pohoří, na němž stál. Nevíme též, kdy a kým byl postaven. Stál však v areálu prehistorického hradiště. Půdorys hradu měl tvar mnohoúhelníka a jeho základna měřila asi 60 X 45 m. Celé hradiště má rozměry asi 200 X 300 m. Hrad měl snad za úkol střežit

  Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Severní Čechy, 25.1. 2006
  Hrad Držemberk, Džbán
  Severně od Rakovníka táhne se dlouhé pohoří opukové od Řenčova (neb starého Řevničova) až nad Kounov. Mezi Kounovem a Lhotou prorváno jest údolí hlubokým, "ve Vratech", tak že tu jsou dvě části, západně tak zvané Roviny, východně pohoří Čbán, jehož nejvyšší čásť jest mezi Třebocem, Kloučovou a Hředly. Od tohoto místa celkem volně se sklání až k dotčenému údolí a tu mezi Mutějovici a Lhotou končí se strmým ostrohem. Nad samými Vraty, a to tam,

  August Sedláček, Hrady zámky a tvze Království českého VIII., 19.2. 2017


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Středočeský kraj,  Rakovník  (RA),