kostel sv. Vendelína

kostol sv. Vendelína, Zubák
Stavba současného barokně-klasicistního kostela sv. Vendelína byla zahájena v r. 1806 na místě starší dřevěné zvonice. Koncem 19. stol. došlo ke stavebním úpravám, při nichž byla přistavěna věž, sakristie a kněžiště. Znovu upraven v r. 1927 a poté v letech 1966-1968.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017

Graficke pismenko Obec Zubák leží v severní části Bílých Karpat, v hustě zalesněné Zubácké dolině u hranic s Českou republikou, asi 20 kilometrů severozápadně od Púchova. Nejvýznamnější pamětihodností obce je kostel sv. Vendelína. Zubákem, ležícím v hornaté zalesněné krajině, prochází zeleně značená turistická cesta vedoucí na jih k obci Lednica s veřejnosti přístupnou zříceninou stejnojmenného hradu. Východně od obce stojí od r. 2009 rozhledna Tlstá hora.
Luděk Vláčil, 4.10. 2017

  historie

  První zmínka o vsi pochází z roku 1471, kdy se vzpomíná jako Zwbaky. Po zřízení zdejší farnosti v roce 1788 daroval zeměpán Jan Gobert Aspremont farníkům na bohoslužby dřevěnou stodolu stojící na návsi. V roce 1795 byly do skromného kostelíka bez věže, kněžiště a sakristie, pořízeny varhany. Na nedalekém vršku stávala dřevěná zvonice se dvěma zvony. Dne 25. května 1800 postihl Zubák rozsáhlý požár,

  Luděk Vláčil - zdroj:http://zubak.fara.sk/farnost-zubak/sakralne-pamiatky/., http://www.obeczubak.sk/o-nas/ a další, 3.10. 2017

  popis

  Jednolodní plochostropý kostel obdélného půdorysu je krytý sedlovou plechovou střechou. Z levé strany je přistavěna sakristie. Klasicistní fasáda je členěna lizénovým rámem. Uprostřed průčelí je vestavěna čtvercová věž zakončená jehlancovou střechou s jednoramenným ocelovým křížem. Na čelní stěně věže jsou dvě zvuková okna a na bočních stranách je po jednom okně. Kostel má tři zvony. Velký zvon z

  Luděk Vláčil - zdroj:http://zubak.fara.sk/farnost-zubak/sakralne-pamiatky/, 3.10. 2017


  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole, se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Slovensko, Trenčiansky,  Púchov  ( Pu ),