kamenné kruhy Beaghmore

Beaghmore Stone Circles
Megalitické seskupení kamenných kruhů, řad a mohyl z doby bronzové. Celek složen ze sedmi kamenných kruhů a dvanácti mohyl. Objeveno v roce 1945, do té doby skryto pod rašelinou.
Hlavní obrázek místa
Nejvýchodnější dvojice kamenných kruhů má dohromady čtyři kamenné řady které míří do její středové mohyly.
© Pavel Semple, 06/2016
Graficke pismenko Beaghmore je největším seskupením megalitických kamenných kruhů, řad a mohyl v Irsku. Nachází se v hrabství Tyrone v odlehlé oblasti pohoří Sperrin, přibližně 14 km severozápadně od města Cookstown. Vede k němu místní silnice, u které je parkoviště. K orientaci je vhodná turistická mapa Ordnance Survey číslo 13. Ta může posloužit při hledání dalších megalitických památek v okolí.
Pavel Semple, 20.6. 2017

  popis

  Celek je složen ze sedmi kamenných kruhů a dvanácti mohyl. Šest kruhů je uspořádáno do dvojic. Do středového prostoru mezi kruhy každé dvojice míří od severovýchodu kamenné řady. Další čtvrtá kamenná řada míří také k sedmému samostatnému kruhu. Dvě dvojice kruhů jsou navzájem orientovány přibližně ve směru severozápad-jihovýchod, v pravém úhlu proti kamenným řadám. Střední dvojice kruhů je orientována přibližně ve směru východ-západ. Její

  Pavel Semple, zdroj: (místní informační tabule), 20.6. 2017
  ostatní
  megalit, menhir
  zachovalý
  volně přístupno
  Spojené království
  Severní Irsko
  hrabství Tyrone
  Načítám seznam míst