Omluvte chyby na serveru způsobené migrací na nový hardware! Na odstranění se pracuje.
Hrady.cz

Zkáza hradu Sekyrky

Graficke pismenko V krajině kolem nynějších Lobkovic se kdysi široko daleko rozkládaly hluboké lesy. V těch lesích, na skalním ostrohu při řece Labi, se tyčil hrad Lobkovice. Za husitských válek stál jeho pán na straně nepřátel kalicha, a tak se jednou Žižka rozhodl, že se lobkovického hradu zmocní. Za parného letního dne přitáhl se svým vojskem od Mladé Boleslavi a utábořil se nedaleko vesnice Dřísy, na návrší zvaném Homolka. Tu přikázal vojákům, aby si odpočinuli.

 
Graficke pismenko Po oddechu velel Žižka k pochodu na lobkovický hrad, který bylo z Homolky vidět v lesích jako na dlani. Bratrské vojsko vkročilo do rozlehlých hvozdů. Hodina za hodinou míjela a podle toho, jak hrad předtím spatřili, museli by být vojáci dávno u něho. Všichni už byli utrmáceni, ale po hradu nebylo ani potuchy. Když vojsko překvapila noc, utábořilo se v lese. Ráno vydal Žižka rozkaz, vrátit se zpět na vrch Homolku. Jakmile vojsko došlo na návrší, byl zase lobkovický hrad v lesích jasně vidět. Hejtmané určili přesný směr a vojsko opět vyrazilo na pochod, aby vzpurného pána Lobkovic potrestalo.
 
Graficke pismenko Zase však uplynulo drahně času a po hradu ani památky. Celý den se husité trmáceli hustým hvozdem, ale lobkovický hrad nenašli. A opět vojsko nocovalo v lese. Ráno rozzlobený Žižka kázal vojsku pochodovat lesem už jen tak nazdařbůh. K polednímu přední hlídky narazily na hrad, ale Lobkovice to nebyly.
 
Graficke pismenko Byl to menší hrad, zvaný Sekyrka, jenž náležel pánům Sekerkům ze Sedčic, kteří rovněž patřili k nepřátelům husitů. Proto Žižka rozkázal unavenému, avšak dlouhým blouděním rozezlenému vojsku vzít hrádek útokem. Marně se jeho obránci bránili. Táborité hrádek dobyli, vyplenili a zapálili. Pán hradu prý tenkrát utekl tajnou chodbou daleko do lesa a odtud se dostal na lobkovický hrad. Zbořený hrad Sekyrka byl pak ponechán svému osudu. V průběhu věků se jeho zříceniny rozpadly a dnes po něm není ani nejmenší stopy.

Text: pověsti
24.1. 2003 - Tajemný hlas minulosti Jiří F. Musil, 2002


© Copyright 1995-2019 Hrady.cz (Jiří Čížek), ISSN 1803-0076
, RSS, Vaše oblíbená místa,
Zavřít reklamu