Mohutná kaple sv. Markéty vznikla v letech 1861-1862 v troskách cisterciáckého kláštera z poloviny 12. století, který byl zničen husity r. 1420. Obdélná stavba s hranolovou věží v průčelí není v současnosti církevně pravidelně využívána.
Hlavn obrzek msta
Klášter - kaple sv. Markéty
© Jiří Špaček, 09/2016

Graficke pismenko Obec Klášter patří k historicky nejstarším sídlům mikroregionu Nepomucko. Její vznik je datován do 12. století, kdy zde byl v letech 1144-1145 založen cisterciácký klášter. Osídlen byl mnichy z hornofranckého Ebrachu, dnes ve spolkové zemi Bavorsko, kde byl řádový klášter založen již r. 1127. Obec, která má dnes asi 220 obyvatel, leží na břehu Úslavy při severozápadním úpatí Zelené hory. Ve stejné době je na jejím jižním úpatí doložena trhová ves Pomuk, nynější město Nepomuk. Mniši si pro svou potřebu vystavěli rozsáhlý komplex klášterních budov s rajskou zahradou a několika, až čtyři metry vysokými ...
5.2. 2017

  historie

  Kaple (vzhledem k velikosti a podobě někdy též označovaná jako kostel) sv. Markéty v Klášteře pochází z let 1861-1862. Z východní a jižní strany ji obklopuje hřbitov se zdí s raně gotickým portálem. Tento kostelík byl původně patrně poboční lodí někdejšího klášterního velechrámu, neboť se v něm zachovaly zbytky starých oken a vchodů. Je to klasicistní obdélná stavba, nad jejímž západním průčelím

  Jiří Špaček (zdroj: webové stránky obce a Umělecké památky Čech 2, Academia 1978), 5.2. 2017


  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamn sdlen

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Teplice jsou kolébkou lázeňství díky jedné krásné ženě s podnikavým duchem

  Cestování

  Když se řekne název města „Teplice“, mnohým z nás se vybaví známé lázně na severu Čech. A právě tyto lázně jsou přesně tím místem, o němž bude naše dnešní povídání.

  Záhada bratrského oltáře, tajných mší evangelické církve a anděl smrti

  Cestování

  V kraji nad Českou Kamenicí v krásném prostředí pískovcových skal a čedičových sopouchů můžete objevit tajemné místo Bratrských oltářů a po cestě se rozhlédnout ze tří skalních vyhlídek a potkáte zvláštní betonový monolit uprostřed louky.

  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter