Původně opevněný renesanční zámek v severní části obce. Dokončen posmrtně pro Ladislava Zelemera v roce 1578. V majetku různých šlechtických rodů, z nichž poslední byli do znárodnění v roce 1945 Leonhardiovci. Od té doby využíván obcí.
Hlavní obrázek místa
Zámek od SV.
© Pavel Semple, 04/2016

Graficke pismenko Zámek (kaštiel) stojí v severní části starobylé obce Nitrianska Blatnica, která je doložena již r. 1185. Nachází se v malém parku poblíž kostela Povýšení sv. Kříže. Obec leží na silnici 499 z Piešťan do Topolčan při jižním úpatí pohoří Povážského Inovce. Vede odtud turisticky značená cesta k původem velkomoravské rotundě sv. Juraja a dál na vrchol hory Marhát (748 m n. m.).
Pavel Semple, 15.12. 2016

  historie

  Zámek nechal postavit Ladislav Zelemer v 2. pol. 16. stol. Stavba byla dokončena roku 1578, tedy až po Ladislavově smrti. Jednalo se o opevněný objekt, severozápadně od zámku dosud stojí čtverhranná bašta, dnes sloužící jako pohřební kaple Leohardiovců. Po Zelemerovcích objekt vlastnili Héderváriovci, Huňadyovci a Esterháziovci. Ve 2. pol. 17. stol. je ve spojitosti se scelováním panství zmiňován jako majitel gróf Jan Esterházi z Galanty a

  Pavel Semple (zdroj: místní informační tabule, http://www.nitrianskablatnica.sk/historia.html?original_idm=32991), 15.12. 2016

  popis

  Jedná se o robustní obdélnou jednopatrovou stavbu s mansardovou střechou. Její delší osa je orientovaná přibližně ve směru západ-východ. Kratší průčelí obsahují zděné střešní štíty. Severozápadní nároží zaujímá čtverhranná věž. Ze středu severního průčelí dále vystupuje nízký vstupní vestibul se štítem. Ze středu jižního průčelí vystupuje výrazný rizalit s hlavním vstupem. K zámku patří také bývalá čtverhranná bašta, později pohřební kaple

  Pavel Semple, 15.12. 2016


  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Výlety po České republice – Středočeský kraj

  Cestování

  Hrady a zříceniny jsou skvělým cílem pro výlety. Možná ani netušíte, kolik v České republice takových památek je. Jen ve Středočeském kraji najdete kolem 100 hradů, zámků a zřícenin. Určitě znáte Karlštejn, Křivoklát, nebo Kokořín. V článku si představíme tři atraktivní zříceniny hradů, na které se můžete vypravit i s dětmi a užít si rodinný výlet.

  Panenská příroda, průzračné moře a prázdninová atmosféra deset hodin autem z Prahy

  Cestování

  Ostrov Cres je jedna z prázdninových destinací v Chorvatsku vzdálená z Prahy deset hodin jízdy autem. Kromě průzračného moře s oblázkovými plážemi se můžete vydat ke kamennému labyrintu, magické mořské jeskyni, římskému mostu nebo na zříceniny několika kostelů.

  Lesk a sláva lázní Sedmihorky – pohádka s otevřeným koncem

  Hrady a zámky

  Sedmihorky – zaniklé lázně, jejichž sláva se kdysi dotýkala hvězd. Nejstarší vodoléčebný ústav v Čechách dnes zeje prázdnotou a postupně vysychají i léčivé prameny, za nimiž jezdívali lidé z celého světa.

  Vildštejn – románský hrad, na nějž se usmálo štěstí

  Hrady a zámky

  Románský hrad Vildštejn je jedním z nejstarších vodních hradů na území naší republiky. Nachází se v okrese Cheb, a přestože tam stojí nějakých 800 let, pro veřejnost se jeho brány úplně poprvé otevřely až v roce 2001.

  Slovensko, Nitransky,  Topoľčany  ( TO ),
  OOO