Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Měcholupech byla postavena v novorománském slohu nákladem místních občanů r. 1905. Stojí na parkově upravené návsi a slouží k příležitostným bohoslužbám.
Hlavní obrázek místa
Měcholupy - kaple
© Jiří Špaček, 9/2016

Graficke pismenko Nevelká obec Měcholupy je zmiňována prvně r. 1360 jako součást majetku kláštera cisterciáků v Pomuku. Dnes má asi 230 obyvatel a prochází jí hlavní silnice I/20 z Plzně na Nepomuk a dále na Písek a České Budějovice. Železnici obec nemá, protože trať 190, vedená v souběhu s výše zmíněnou silnicí, prochází východněji údolím Úslavy odděleným hřebenem Chejlavy s Bukovou horou (650 m n. m.). Obcí neprocházejí ani turistické značky.
Kaple sv. Cyrila a Metoděje se nachází uprostřed rozlehlé, parkově upravené a udržované návsi.
1.11. 2016

  historie

  Kaple sv. Cyrila a Metoděje v Měcholupech byla vybudována nákladem místních občanů r. 1905. Je to novorománská stavba, která svým vzhledem připomíná spíše malý kostelík. Kapli tvoří obdélná loď přecházející v polygonální závěr s kněžištěm. Z hlavního průčelí vystupuje hranolová věž s jehlancovým zastřešením, v níž je také umístěn vchod. I když má svatyně pouze status kaple ve farnosti při arciděkanství Nepomuk, plní i funkci místního kostela.

  Jiří Špaček (s využitím webových stránek obce a farnosti), 2.11. 2016


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Měcholupy
  OOO