Středa, 25. listopad 2020. Svátek slaví Kateřina, zítra Artur
Barokní farní kostel je přestavbou gotické svatyně ze 14. st. či novostavbou, která ji v l. 1760-67 nahradila. Stavbu inicioval hrabě Prokop Krakowský z Kolowrat. Při přestavbě r. 1845 umístěno do průčelí 6 soch českých patronů od E. Maxe. U kostela zřízena r. 1833 rodová hrobka Kolowratů a Pálffyů.
Hlavní obrázek místa
Blovice - kostel sv. Jana Evangelisty
© Jiří Špaček, 9/2016
Blovice jsou prvně zmiňovány r. 1284 jako trhová ves v majetku cisterciáckého kláštera v Pomuku, od 14. století jsou uváděny jako městečko a od 18. století již jako město na řece Úslavě. Dnes mají bez připojených místních částí asi 3 500 obyvatel. Městem prochází silnice II/117 od Hořovic přes Mirošov ke Klatovům a v Blovicích na ní končí ještě silnice II/178 od Přeštic. Blovice mají nádraží na trati 190 z Plzně do Českých Budějovic. Prochází jimi modře značená turistická trasa od Zdemyslic do Nepomuku a také okružní naučná stezka "Blovickem pěšky i na kole" z r. 2009, která vede převážně po vedlejších silnicích v délce asi 22 km.
Kostel sv. Jana Evangelisty se nachází v centru města severně od náměstí.
29.10. 2016

  historie

  První zmínka o blovickém kostele je z konfirmačních knih k r. 1374. Na místě gotického kostela ze 14. století byl v letech 1760-1767 postaven nynější barokní kostel sv. Jana Evangelisty, který nechal vybudovat tehdejší majitel panství Prokop Krakowský z Kolowrat. Nešlo však zřejmě o novostavbu, ale spíše o přestavbu starší svatyně, neboť podle písemných pramenů byly od roku 1755 shromažďovány prostředky na

  Jiří Špaček (zdroj: Umělecké památky Čech 1, Academia 1977 a web města), 30.10. 2016


  To se mi líbí, vložit do oblíbených
  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Blovice

  Místa v okolí

  Kontaktní informace
  Římskokatolická farnost Blovice
  Americká 53
  336 01 Blovice
  Tel: 777 275 174
  Základní informace místa
  ID místa: 13178
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: kostel, chrám
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: přístupno příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=13178
  Uveřejněno: 30.10.2016
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Český trampík v hrabství Kent a East Sussex

  Cestování

  Aneb jak se vandruje po jižní Anglii a pár důležitých informací abyste si cestování opravdu užili a rychle se zorientovali v místní situaci. My jsme sbírali informace a zkušenosti po celých šest dní.

  Zámek Valtice - někdejší reprezentativní knížecí rezidence

  Hrady a zámky

  Byla první říjnová středa, den jako korálek, a já jsem stála před státním zámkem Valtice. Měla jsem o něm načteno dost na to, abych tušila, do čeho jdu, ale skutečnost mé očekávání předčila. Slunce, jakoby tomu dni chtělo udělat důstojné entréé, vysílalo příval svých světelných paprsků přímo na zlatou zámeckou kopuli, pod níž si už léta spokojeně „trůní“ alegorie Vznešenosti a Bohatství. Jak příhodné pro tuto rezidenci! Z té oslňující záře přecházel až zrak a v mé mysli vyvstávalo jediné slovo: pohádka.

  Farní kostel Valtice – místo rozjímání, uklidnění i pocty našim předkům

  Hrady a zámky

  Začátkem letošního podzimu jsem měla možnost strávit týden v jedné z nejkrásnějších lokalit naší republiky, v Lednicko-valtickém areálu. Jde o území ležící mezi Břeclaví a Mikulovem, jenž se svojí rozlohou, téměř 300 km2, řadí mezi nejrozsáhlejší památky zapsané na seznam světového dědictví UNESCO.

  Kolonáda na Rajstně - výlet za krásou i poznáním

  Hrady a zámky

  Kopec s příhodným názvem Homole se vypíná nad malebným městem Valtice. O tom, že stojí za to tento kraj navštívit a na Homoli si vyšlápnout, se vás dnes pokusím přesvědčit.

  Schöenbornský letohrádek v Praze zdobí obrázky rozpustilé Venuše

  Zajímavosti

  V jednom z mých nedávných článků jsme se spolu procházeli po malebných pražských parcích a zahradách. Dnes bych ráda na tuto stať navázala krátkým pojednáním o letohrádku, který zřejmě nebude třeba ani dlouze představovat. Ví o něm určitě spousta z vás. Tyčí se vysoko nad Prahou, nad úbočím petřínského kopce, a již přes sto let na nás z jeho střechy mává americká vlajka.

  Nezapomenutelné hrady Čech a Slovenska

  Reklamní sdělení

  Přestože je Česká republika malou zemí, najdete na jejím území 53 zachovalých hradů, 388 zřícenin a 20 zaniklých hradů. Nejvyšším počtem se pyšní Středočeský kraj. Málokdo také ví, že Slovensko je zase světovou velmocí týkající se počtu hradů. Do dnešního dne se jich v podobě hradů nebo zřícenin zachovalo 120, dalších 80 bohužel zaniklo. Zůstaňte tedy doma či u našich sousedů na Slovensku a poznávejte hrady opředené historií a legendami.

  reklama