Po r. 1420 postaven hrad, 1669-96 přest. Šternberky na barokní zámek. Od r. 1726 patřil Martinicům, poté Colloredo-Mansfeldům (od 1784). R. 1817 zde nalezen Rukopis zelenohorský. V l. 1852-1931 patřil Aueršperkům. Po r. 1948 sídlem armády (PTP).
Hlavní obrázek místa
© Luděk Pitter 07/2004

Graficke pismenko Zámek je v soukromém vlastnictví francouzské společnosti CCEC, je naplánovaná rekonstrukce, po které by zámek měl sloužit jako hotel. V hospodářských staveních Šternberského dvora by měl být pivovar, výstavní síň, levnější ubytovna a konírny.
Čas od času je zámek obcí po dohodě s majitelem mimořádně otevřen pro veřejnost, naposledy tomu tak bylo po dva dny v červnu r. 2010.
E.H. podle http://www.zelenahora.cz; http://plzensky.denik.cz, 30.6. 2013

  turistické

  Zelená Hora mimořádně otevřena v srpnu 2014
  Areál zámku Zelená Hora se otevře na 3 víkendy v srpnu: 2.+3.srpna / 9.+10.srpna / 16.+17.srpna 2014. Návštěvníkům nabídne celodenní program od 9.30 hodin do 19 hodin, který zaměřen na všechny historické etapy v dějinách zámku a na regionální umění. Kompletní program najdete na www.zelenahora.fenix-nepomuk.cz. V nabídce předplatného na www.plzenskavstupenka.cz je rodinné vstupné na celý víkend za 300 Kč (2 dospělí + až 4 děti) nebo jednotlivé

  Miroslava Brožová , 30.5. 2014

  pověsti

  Stopy svatého Vojtěcha
  K Zelené hoře se vztahují četné legendy svatovojtěšské. Když se stal svatý Vojtěch biskupem, ujal se horlivě díla, které mu odkázal první český biskup Dětmar, rodem Sas. Snažil se odstraniti v Čechách zbytky pohanství, jež se stále ještě udržovaly, zušlechtiti hrubé mravy, vypleniti pověry, zmírniti panující nenávisti mezi rody v zemi, potlačiti krutost a bezcitnost. Když se šlechetné úsilí Vojtěchovo míjelo cílem, odešel roztrpčen do Říma a

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002
  Rukopis Zelenohorský
  Roku 1817 byl pánem na Zelené hoře nepřívětivý, německy smýšlející hrabě Jeronym Colloredo Mansfeld. Panský úředník, jménem Kovář, našel v zámeckém archivu starý rukopis, který se od té doby zval Zelenohorský. Byly to čtyři pergamenové listy, na nichž písmem a řečí napodobujícími spisy ze století IX. a X. byl napsán zlomek básně „Sněmy“ a epická báseň „Libušin soud“. Poněvadž se sám nevyznal ve čtení starých spisů, šel na poradu k nepomuckému

  Josef Pavel, Pověsti českých hradů a zámků., 27.11. 2002


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-jih  (PJ), Klášter
  OOO